«

»

ژانویه 22

گزارش نقض حقوق جوان و دانشجو در دی ماه 1396

تهیه کننده احمد هاشمی نژاد –AHMAD HASHEMI NEJHAD

آزادی از زندان

وفا راستی از زندان اصفهان آزاد شد

به گزارش خبرگزاری هرانا ، روز ۵ دیماه همزمان با آزادی معین نامجویان، جوان بهایی ساکن اصفهان که از ۲۲آذرماه در بازداشت نیروهای امنیتی به سر می برد یکی از دوستان وی به نام “وفا راستی” توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.مورخ ۱۲ دیماه، وفا راستی با تودیع وثیقه از محل زندان دستگرد اصفهان در میان استقبال دوستان و اعضای خانواده بصورت موقت آزاد شد.

آزادی معین نامجویان با قرار وثیقه

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، معین نامجویان، شهروند بهایی ساکن اصفهان، پس از دو هفته بازداشت روز گذشته پنج دی‌ماه با تودیع وثیقه از زندان اصفهان آزاد گشت.این شهروند بهایی در ۲۲ آذرماه سال جاری در منزل شخصی خود از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و وسایل شخصی وی ثبت و ضبط شده بود.

احضار

احضار گلرخ ایرایی و آتنا دائمی به دادسرای اوین

گلرخ ایرایی و آتنا دائمی، زندانیان سیاسی بند نسوان اوین، روز جاری به دادسرای اوین احضار شده‌اند.

مسئولان زندان اوین امروز ۲۶ دی‌ماه اعلام کردند که گلرخ ایرایی به شعبه ۴ و ۵ دادسرای اوین و آتنا دائمی به شعبه ۴ دادسرای اوین احضار گشته‌اند؛ این زندانیان سیاسی اعلام داشتند که به دلیل عدم دریافت احضاریه کتبی و مشخص نبودن دلیل این احضار، از حضور در دادگاه خودداری می‌کنند.

احکام صادره

نسرین ستوده: بازداشت پیشگیرانه با هیچ‌ قانونی مطابقت ندارد

توئیت سید فرید موسوی؛ نماینده تهران در مجلس درباره پیگری وضعیت دانشجویان موضوعی را با واکنش و اعتراض کاربران این شبکه اجتماعی مواجه شد. او نوشت در پیگری برای آزادی دانشجویان متوجه شده که عموم بازداشت‌ها برای پیشگیری بوده و عده زیادی فردا آزاد می‌شوند. کاربران توئیتر با هشتگ #بازداشت_پیشگیرانه  به غیر قانونی بودن این موضوع اشاره کردند.واکنش نسرین ستوده:بازداشت پیشگیرانه با هیچ‌ قانونی مطابقت ندارد

اخبار عمومی جوانان

دستگیری دو جوان به ظن “تبلیغ شیطان پرستی” در تهران

رئیس کلانتری ۱۱۰ شهدا مدعی دستگیری ۲ جوان ۲۲ ساله شد که به گفته او “در حال ترسیم اشکال و علائم شیطان پرستی” بر روی دیوار در خیابان پیروزی بودند. علیرغم اظهارات این مقام قضایی، لازم به ذکر است تعریف مشخصی از شیطان پرستی در بین قوای انتظامی و قضایی وجود ندارد، در موارد زیادی یش تر موسیقی و علائم هیپ هاپ یا موسیقی هارد راک نیز به عنوان نمادهای شیطان پرستی در رسانه ها معرفی شده بودند.

دستگیری ۲۳۰ نفر در دو مهمانی یلدا در تهران

پلیس تهران اعلام کرد ماموران با حمله به دو مهمانی شب یلدا در استان تهران، ۲۳۰ نفر را بازداشت کرده‌اند. به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فارس، سرهنگ ذوالفقار برفر رئیس پلیس امنیت اخلاقی تهران بزرگ گفت: “در شب گذشته در دو عملیات جداگانه ماموران این پلیس این نفرات را دستگیر کردند”.وی توضیح داد که ابتدا در باغی در لواسان تعداد ۱۴۰ نفر دستگیر شدند، محل مذکور پلمب شد.

اعتصابیون

انتقال متهم امنیتی در اعتصاب غذا به بیمارستان روانپزشکی

امیر مهدی طبسی زندانی محبوس در زندان اوین که پیش تر به همراه همسرش معصومه (مینو) قاسم زاده ملک شاه در سال ۹۰ توسط ماموران وزارت اطلاعات به اتهام جاسوسی برای اسرائیل دستگیر و هر یک به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شدند پس از یازده روز اعتصاب غذا بدلیل آنچه وضعیت روانی زندانی عنوان شده به بیمارستان روانپزشکی امین آباد منتقل شد.

محمد صابر ملک رئیسی پس از ۲۹ روز؛ تداوم اعتصاب غذا در سایه محرومیت ها

محمد صابر ملک رئیسی زندانی سیاسی که پس از اعتراض به محدودیت ها و ممنوعیت های اعمال شده نسبت به وضعیتش با دست و پای بسته توسط مسئولین زندان پس از ضرب وشتم به قرنطینه این زندان منتقل شده بود، ۲۹امین روز اعتصاب غذای خود را در حالی می گذراند که کماکان از حق استفاده از تلفن و ملاقات محروم است. عدم ارتباط آقای رئیسی با خانواده اش موجب نگرانی روزافزون این خانواده که هزاران کیلومتر از محل تبعید آقای ملک رئیسی فاصله دارند شده است.

بازداشت

بازداشت ۲۱ خواننده زیرزمینی در هرمزگان

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، علی اصغر عبادی نیک، رﺋﻳﺱ پلیس امنیت عمومی استان هرمزگان، گفته است که ﻣﺄموران پلیس امنیت عمومی این استان با زیر نظر گرفتن فضای مجازی و شبکه های اجتماعی توانسته اند ۲۱ خوانندﮤ زیرزمینی را شناسایی و دستگیر و ۶ استودیو غیر مجاز را در بندرعباس تعطیل و پلمب کنند.

نماینده تهران در مجلس: «بازداشت دستکم ۹۰ دانشجو از سوی وزارت اطلاعات تأیید شده است»

پروانه سلحشوری نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی آمار دانشجویان بازداشت‌شده تا روز جمعه ۱۵ دی را حدود ۹۰ نفر اعلام کرد.به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، پروانه سلحشوری در مصاحبه با روزنامه جامعه نو گفته است: «این رقم ممکن است بیشتر هم باشد و یا با آزاد شدن برخی کمتر شود، اما در حال حاضر از بازداشت ۹۰نفر مطمئن هستیم.

بازداشت چهار تن از اعضای شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه تهران به دلیل پیگیری وضعیت معترضان دستگیرشده

چهار تن از اعضای شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه تهران در پی پیگیری وضعیت دانشجویان دستگیرشده در جریان اعتراضات روزهای اخیر بازداشت شدندبه گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۱۱ دی‌ماه لیلا حسین‌زاده و سه تن دیگر از اعضای شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه تهران پس از جلسه با ریاست دانشگاه در خصوص پی پیگیری وضعیت دانشجویان دستگیرشده در جریان تظاهرات اخیر، بازداشت شدند.

دانشجویان

تداوم بازداشت دستکم چهار تن از فعالان دانشجویی در زندان اوین

احسان محمدی، لیلا حسین زاده، سهیل آقازاده و سینا عمران، چهار تن از فعالان دانشجویی که در جریان تظاهرات سراسری بازداشت شدند، همچنان در زندان اوین نگهداری می‌شوند.به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، احسان محمدی، لیلا حسین زاده، سهیل آقازاده و سینا عمران، از اعضای شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه تهران، در یازدهم دی‌ماه سال جاری بازداشت شدند و علیرغم وعده مسئولان تا کنون اقدامی برای آزادی این دانشجویان صورت نگرفته است.

بیانیه‌ی شوراهای صنفی سراسر کشور در محکومیت “سناریو سازی‌های اخیر و بازداشت گسترده دانشجویان و فعالان صنفی

به گزارش خبرگزاری هرانا، ۳۵شورای صنفی دانشجویی از سراسر کشور در محکومیت وقایع اخیر علیه شوراهای صنفی و بازداشت گسترده دانشجویان و فعالان صنفی با انتشار بیانیه ای واکنش نشان داده اند.در قسمتی از این بیانیه ضمن محکوم کردن بازداشت دانشجویان و فعالین صنفی تاکید شده است “آزادی بی‌قید و شرط یکایک دانشجویان و فعالان صنفی را مطالبه می‌کنیم. این بدین معناست که قرار کفالت و قید وثیقه نیز که در واقع حاکی از تشکیل پرونده‌‌هایی مبنی بر اتهامات واهی برای دانشجویان در بند است، برای ما پذیرفتنی نیست”.

زندانی سیاسی

انتقال علی نوری از زندان اوین به رجایی شهر

علی نوری، فعال مدنی که در جریان تظاهرات سراسری بازداشت شده است، روز گذشته به از زندان اوین به رجایی شهر انتقال یافت.به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، روز گذشته ۲۵ دی ماه علی نوری از بند ۳۵۰ زندان اوین به زندان رجایی شهر منتقل شده؛ این انتقال درحالی صورت گرفته است که این فعال مدنی در زندان اوین دچار حمله قلبی گشته و به مراقبت پزشکی نیازمند است.

اعزام علیرضا گلیپور به دادسرای اوین

علیرضا گلیپور، زندانی سیاسی بند هشت زندان اوین، روز جاری به دادسرای شهید مقدس اوین منتقل شد.به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، امروز ۲۴ دی ماه علیرضا گلیپور جهت بررسی مجدد پرونده از بند هشت زندان اوین به دادسرای اوین اعزام گشت.این زندانی سیاسی علیرغم وخامت حال و ابتلا به بیماری های حاد جسمی از حق مرخصی و آزادی مشروط محروم است.

گزارشی از آخرین وضعیت رامین حسین پناهی؛ وضعیت نامناسب پزشکی در آستانه برگزاری دادگاه

رامین حسین پناهی زندانی سیاسی که پس از تحمل بیش از ۲۰۰ روز بازداشت در بازداشتگاههای امنیتی اخیرا به زندان سنندج منتقل شده، در وضعیت پزشکی نامناسبی قرار دارد. وی که اساسا در زمان بازداشت مورد تیراندازی و اصابت گلوله قرار گرفته بود از عفونت کلیه و فراموشی رنج می‌برد. این زندانی سیاسی دوشنبه هفته جاری در دادگاه انقلاب سنندج محاکمه خواهد شد.

مرگ دستکم پنج تن از بازداشت‌شدگان تظاهرات سراسری در زندان‌های کشور

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، محسن عادلی و وحید حیدری که پیش‌تر در جریان تظاهرات سراسری بازداشت شده بود، طی روزهای اخیر در بازداشتگاه‌های دزفول و اراک جان باختند.

وحید حیدری، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات شهر اراک است که روز دهم دی ماه در جریان اعتراضات مردم این شهر بازداشت شد. او در بازداشتگاه کلانتری۱۲ رضوی اراک در بازداشت بوده و به گفته خانواده‌اش دستفروش بود. عموی او می گوید که جنازه برادرزاده اش را روز شنبه به خاک سپرده اند و او جنازه را ندیده است.

سینا قنبری یکی از جوانان معترض، در زندان اوین «خودکشی» کرد

سینا قنبری) زاده: تهران، ۱۳۷۳ یا ۱۳۷۴، درگذشته: ۱۷ دی ۱۳۹۶) یک جوان معترض ایرانی بود که ابتدا در جریان تظاهرات ۱۳۹۶ ایران بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین در روز ۱۷ دی‌ماه در بند قرنطینه این زندان در‌گذشت.روز 16 دی 1396در زندان اوین در اثر شدت فشار ها و درد شدید به ایشان متادون با دوز بالاتزریق شده که براثر تزریق بالای متادون و حالت تهوع شدید جان میسپارد.

درخواست از زندانیان سیاسی اوین برای شرکت در یک مصاحبه تلویزیونی و اعلام حمایت از رهبری

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، مأموران امنیتی امروز ۱۴ دی‌ماهبه زندانیان سیاسی زندان اوین اعلام کردند که در صورت شرکت در یکمصاحبه تلویزیونی و اعلام حمایت از رهبر و مسئولین آزاد خواهند شد اما زندانیان سیاسی از پذیرش این شرط خودداری کردند.

مادر مجید اسدی: دادستانی با اعزام پسرم به بیمارستان مخالفت می‌کند

مادر مجید اسدی به کمپین گفت مسوولان دادستانی پس از مراجعه به او گفته‌اند زندان باید نامه بفرستد و بهداری زندان رجایی‌شهر نیز موافقت دادستانی را شرط اعزام این زندانی سیاسی به بیمارستان عنوان کرده است. فاطمه وکیلی روز هفتم دی ماه ۱۳۹۶ به کمپین گفت: «یک ماه از زمانی که دکتر برایش آزمایش سونوگرافی نوشته گذشته، ما به دادستانی رفتیم، گفتند باید از زندان نامه بیاید و به بهداری زندان هم که زنگ می‌زنیم می‌گویند چنین اعزامی وارد سیستم کامپیوتری ما نشده و باید دادستان نامه بدهد، بیماری‌اش روز به روز بدتر می‌شود و دکترها هم گفتند برای نوشتن داروی جدید باید این آزمایش‌ها انجام شود.»

اظهار امیدواری همسر نازنین زاغری به آزادی هر چه سریع‌تر او

ریچارد راتکلیف روز یکشنبه در گفت‌وگو با رادیو چهار بی‌بی‌سی گفت: « نازنین زاغری امروز همچنان در زندان است، اما آزادی او در بهترین حالت فردا خواهد بود.»

به‌گفته ریچارد راتکلیف فردای کریسمس (دوشنبه ۲۵ دسامبر / ۴ دی) روز تولد نازنین زاغری است و «ما امیدواریم که [در این زمان] او از زندان خارج شده باشد.»

زوج زندانی پس از دوماه با یکدیگر ملاقات کردند

آرش صادقی و گلرخ ایرایی، زوج زندانی، پس از دو ماه محرومیت از حق ملاقات، روز جاری با یکدیگر دیدار کردند.به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، آرش صادقی و گلرخ ایرایی که در زندان‌های رجایی شهر و اوین محبوس هستند، پیش‌تر به دستور دادستانی و ضابطین سپاه از حق ملاقات با یکدیگر محروم شده بودند و امروز چهارم دی‌ماه پس از دو ماه با یکدیگر ملاقات داشتند.

زندانیان

مرگ یک بازداشتی در بازداشتگاه پلیس چالوس

یک شهروند چالوسی به نام علی پولادی، شب گذشته توسط ماموران نیروی انتظامی این شهر بازداشت و به بازداشتگاه اداره آگاهی منتقل شد. صبح امروز به خانواده این بازداشت شده اعلام شد که برای تحویل گرفتن پیکر “علی پولادی” مراجعه کنند. این مسئله موجب بروز درگیری هایی بین اقوام متوفی و تنی از ماموران اداره آگاهی شد. مقامات انتظامی هنوز توضیح مشخصی در مورد نحوه فوت علی پولادی ارائه نکرده اند.

شرایط زندانیان سیاسی رجایی شهر علیرغم اعتراض آنان بهبود نیافته است

زندانیان زندان رجایی شهر پنج ماه است که در فضایی امنیتی و نامناسب نگهداری می‌شوند و تا کنون هیچگونه اقدامی از مسئولین برای بهبود وضعیت زندانیان صورت نگرفته است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سالن ۱۰ اندرزگاه چهار زندان رجایی شهر به سیستم گرمایشی و آب‌گرم‌کن دسترسی ندارد و این وضعیت در فصل سرما سلامت زندانیان را به مخاطره انداخته است

محرومیت از تحصیل

اخراج دانشجوی بهایی از دانشگاه پس از یک ترم تحصیل

صدف وجدانی، دانشجوی بهایی، به دلیل اعتقادات دینی در هنگامه امتحانات پایان‌ترم از تحصیل محروم شده است.به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، صدف وجدانی، شهروند بهایی که در رشته مهندسی معماری تحصیل می‌کرد، قبل از شروع امتحانات پایان‌ترم از اخراج و محرومیت خود از تحصیل مطلع شده است.این دانشجو ورودی سال ۹۶ دانشگاه رازی کرمانشاه است.

نامه های زندانیان

گلرخ ایرایی: «باور کنیم که هر دیوار ظلم و جوری در هم شکستنی است»

گلرخایرایی، زندانی سیاسی محبوس دربند نسوان زندان اوین، در پی تظاهرات سراسری مردم ایران در نامه ای با اشاره به وضعیت بحرانی اقتصاد و جامعه نوشته است: «پایان راه یقیناً دست‌یافتنی خواهد بود وقتی‌که بخواهیم و باور کنیم. باید ترفندهای حریف را بشناسیم و در فرازوفرودهای راه مبارزه به دور از احساسات و سرخوردگی و نومیدی به نقطه پایان که همانا آزادی از بند استبداد و ارتجاع است بیاندیشیم.»

جمع بندی اماری از گزارشات:

ازادی از زندان 2 مورد

احضار 1 مورد

احکام صادره 1 مورد

اخبار عمومی جوانان 2 مورد

اعتراض و تجمع 3 مورد

اعتصابیون2مورد

دانشجویان 2 مورد

محرومیت از تحصیل 1مورد

نامه های زندانیان 1 مورد

بازداشت3 مورد

زندانی سیاسی9 مورد

زندانیان2 مورد

 

کانون دفاع از حقوق بشردر ایران

کمیته دفاع از حقوق جوان و دانشجو