«

»

ژوئن 23

گزارش ماهانه نقض حقوق جوان و دانشجو در خرداد ماه 1396

تهیه و تنظیم نمودار : دلارام دره شوری

تهیه کننده احمد هاشمی نژاد –AHMAD HASHEMI NEJHAD

آنچه در پی می‌آید گزارش ماهیانه وضعیت نقض حقوق جوان و دانشجو در ایران در دوره زمانی خرداد ۹۶ است که به همت اعضای کمیته دفاع از حقوق جوان و دانشجو تهیه‌ شده است، این گزارش با توجه به حجم محدود آن و نیز به دلیل عدم اجازه فعالیت گروه‌های مستقل مدافع حقوق بشر در ایران نمی‌تواند بازتاب‌دهنده کامل وضعیت حقوق جوان و دانشجو در ایران باشد.

احضار(1مورد)
احضار هنا خرسان به اداره اطلاعات در اهواز
خبرگزاری هرانا – هنا (حنا) خرسان، فعال فرهنگی اهل اهواز روز گذشته به ستاد خبری اداره اطلاعات این شهر احضار شد. گفته میشود این احضار در ارتباط با برگزاری مراسم فرهنگی گرگیعان، از آیین های سنتی رایج بین عرب‌های خوزستان است.
احکام صادره( 4مورد)
متهم شدن هشت نفر از شهروندان اندیمشک به دلیل شرکت در گروه‌های کتاب‌خوانی و تبلیغ فمینیسم
یک منبع آگاه به کمپین حقوق بشر در ایران گفت هشت نفر از فعالان سیاسی و مدنی اندیمشک به اتهام تبلیغ علیه نظام بین ۲۹روز تا چهار سال حبس محکوم شده‌اند. به گفته این منبع وکلای آنها در تاریخ ۳۱ اردبیهشت ماه به صورت شفاهی از حکم مطلع شده‌اند اما هنوز حکم کتبا ابلاغ نشده است.
صدور حکم ۱۰ سال زندان برای حسین دانشمند، زندانی سیاسی
خبرگزاری هرانا – حسین دانشمند، زندانی سیاسی محبوس در زندان سنندج توسط شعبه چهارم تجدید نظر دادگاه انقلاب استان کردستان به تحمل ۱۰ سال زندان محکوم شد.
بار دیگر حکم زندان برای جوانان بهایی
بنابرگزارش مجموعه خبری بهایی نیوز چهار تن از شهروندان بهایی که پیشتر در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ در شعبه ۱ دادگاه انقلاب اصفهان به ریاست قاضی روانمهر محاکمه شده بودند، هر کدام به یک سال حبس تعزیری و ۱۶ ماه حکم تعلیقی به مدت ۲ سال که جمعا ۲ سال و ۴ ماه حبس می باشد محکوم شدند.
صدور حکم حبس برای سه شهروند بهایی در اصفهان
بنابرگزارش مجموعه خبری بهایی نیوز سه تن از شهروندان بهایی که پیشتر در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ در شعبه ۱ دادگاه انقلاب اصفهان به ریاست قاضی روانمهر محاکمه شده بودند، هر کدام به شش ماه حبس تعزیری و شش ماه حبس تعلیقی به مدت ۲ سال که جمعا ۱ سال حبس می باشد محکوم شدند..
اخبار عمومی جوانان(3مورد)
گزارشی از پدیده کولبران تحصیل‌کرده؛ «کول بُردن» فرصتی که پر از کابوس است
انتشار اخبار مربوط به حوادث دردناکِ منجر به مرگ کولبران در گردنه‌های کردستان و آذربایجان غربی، این کارگران غیر رسمی را در صدر اخبار رسانه‌ها قرار داد. چند کاروان از کولبران در گردنه‌های برف گیر مدفون شدند و جان خود را از دست دادند.
دو جوان کُرد پس از بازداشت توسط اطلاعات سپاه به مکان نامعلومی انتقال یافتند
براساس گزارش رسیده به آژانس خبررسانی کُردپا، چند روز قبل، نیروهای اطلاعاتی وابسته به حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران دو جوان کُرد را در مریوان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.
وضعیت تحصیل بهاییان در دولت روحانی
بعد از انقلاب اسلامی ایران، در آذر ماه ١٣۶١دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی ایران پس از ٣۰ ماه تعطیلی دوباره بازگشایی شدند. این دوره که در تاریخ جمهوری اسلامی انقلاب فرهنگی نام گرفته، سرآغاز محرومیت از تحصیل شهروندان بهایی در ایران بود. با انقلاب فرهنگی، کلیه‌ی‌ اساتید و دانشجویان بهایی از دانشگاه‌های کشور اخراج یا به تعبیر ستاد انقلاب فرهنگی پاکسازی شدند، و از آن تاریخ تا به امروز بهاییان اجازه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های ایران را نداشته‌اند.
اعتراض و تجمع(2مورد)
ننگ ما ننگ ما ریاست دانشگاه شعار دانشجویان دختر اهواز در دومین شب اعتراض
دانشجو نیوز — شب دوم تجمع اعتراضی دانشجویان دختر دانشگاه شهید چمران اهواز بخاطر کمبود سیستم سرمایشی خوابگاه در دختران دانشجویی، انجام شد.
اعتراض دختران دانشجو در اهواز به «دانشجوپزی» در هوای ۵۰ درجه‌ای خوزستان
دانشجو نیوز- صدها دانشجوی دختر دانشگاه چمران اهواز در اعتراض به بی توجهی مسئولان برای تهیه سیستم خنک کننده خوابگاه های شان تجمع کردند.
اعتصابیون(3مورد)
آخرین وضعیت اسماعیل عبدی در بیست و نهمین روز اعتصاب غذا
خبرگزاری هرانا – اسماعیل عبدی زندانی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین بیست و نهمین روز است که در اعتصاب غذای اعتراضی به سر می برد. آقای عبدی همچنان از افت فشار خون، درد کلیه، سرگیجه، درد چشم و تاری دید رنج می برد، گفتنی حسب نظر پزشک عمومی زندان، این زندانی لازم است توسط پزشک متخصص مورد رسیدگی قرار گیرد، امری که با مخالفت سپاه روبرو شده است.
امتناع دادستانی و مسئولین زندان اوین از اعزام آتنا دائمی به بیمارستان پس از پنجاه روز اعتصاب غذا
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، آتنا دائمی، فعال مدنی زندانی که از ۱۹ فروردین‌ماه در اعتصاب غذا به سر می‌برد، از ناحیه‌ی صفرا و کلیه در رنج است و همچنین معده وی نیز دیگر قادر به جذب آب نیست؛ بااین‌حال دادستانی و مسئولین بهداری زندان اوین از اعزام وی به بیمارستان و بستری کردن او سر باز می‌زنند.
امتناع آرش صادقی از مراجعه به بهداری به دلیل عدم وجود پزشک متخصص و رسیدگی نامناسب
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، آرش صادقی، زندانی سیاسی، پس از اعتصاب غذا، وزن وی به ۵۰ کیلوگرم کاهش پیدا کرده و کلیه راست او تا ۷۰% و کلیه چپ نیز تا ۲۰% از بین رفته است؛ قلب وی نیز در زمان اعتصاب غذا دچار آریتمی و همچنین به دلیل ابتلا به آسم باید روزانه سه بار از اسپری تنفسی استفاده کند.
اعدام(2مورد)
دو زندانی در کرمانشاه و زاهدان اعدام شدند
خبرگزاری هرانا ـ دستکم دو زندانی در زندانهای کرمانشاه و زاهدان اعدام شدند، همچنین از سرنوشن یک زندانی دیگر که برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی برده شد کماکان خبری در دست نیست. زندانیان اعدام شده متهم به ارتکاب قتل بودند.
اجرای حکم اعدام دو زندانی در زندان مشهد
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، حکم اعدام دو زندانی با اتهام قتل طی هفته جاری در زندان مشهد اجرا شد.
بازداشت(4مورد)
بازداشت ۹۰ دختر و پسر در تور تفریحی سپیدان
برگزاری هرانا – دبیر قرارگاه امربه معروف و نهی از منکر سپاه سپیدان، از دستگیری ۹۰ دختر و پسر در تور مختلط تفریحی درسپیدان خبرداد.
بازداشت یکی از هواداران عرفان حلقه در زاهدان
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، روز گذشته ششم خرداد ۹۶، نیروهای امنیتی با مراجعه به منزل مهتاب علی پور وی را بدون حکم قضایی بازداشت کرده‌اند.
بازداشت فعالین سیاسی در اراک از سوی نیروهای امنیتی
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، آزاده بکایی، خبرنگار سیاسی روزنامه عطر یاس، صبح امروز از سوی یک نهاد امنیتی بازداشت شد.
بازداشت دانشجوی مهرستانی در ایرانشهر
به گزارش کمپین فعالین بلوچ، علیم گوری دانشجوی رشته روانشناسی پیام نور دانشگاه ایرانشهر هفته گذشته ۲۷ اردیبهشت ماه توسط وزارت اطلاعات درشهرستان ایرانشهر بازداشت و به زاهدان منتقل شد.
خبر(4 مورد)
بعد از ۲۰ سال تحصیل مجبور به کولبری
به گزارش خبرنگار زریوارخبر، چند روز پیش در خبرها آمده بود جوانی با مدرک کارشناسی ارشد، در حال انجام کولبری است. در صدد برآمدیم تا با آن جوان صحبت کنیم و پای درد دل او بنشینیم، شاید حرف دل خیلی از جوان ها باشد.
فاطمه سعیدی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی به ملاقات اسماعیل عبدی رفت
خبرگزاری هرانا – فاطمه سعیدی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با حضور در بیمارستان امام خمینی تهران با اسماعیل عبدی ملاقات کرد.
بیانیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور در خصوص اعتصاب غذای اسماعیل عبدی
خبرگزاری هرانا – شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور در بیانه ای خطاب به رئیس جمهور ضمن ابراز نگرانی از وضعیت اسماعیل عبدی در سی دومین روز اعتصاب غذا و ابراز تاسف از نقض حقوق شهروندی او، خواستار توجه به شرایط اسماعیل عبدی و تحقق مطالبات قانونی و صنفی او شدند.
مرگ یک شهروند روانسری بر اثر شکنجه در بازداشتگاه اداره اطلاعات کرج
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، دیاکو هاشمی ۲۴ ساله و اهل روانسر، پس از بازگشت از اروپا از سوی نیروهای اداره اطلاعات کرج بازداشت شده و بر اثر شکنجه در اداره اطلاعات فوت کرده است.
خودکشی(1 مورد)
خودکشی یک دختر ۱۹ ساله در مهاباد
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، یک دختر جوان در مهاباد روز دوشنبە ١ خرداد ماه از طریق حلق‌آویز کردن بە زندگی خود خود پایان داد.
دانشجویان 8 مورد
خبر درگیری دانشجویان دختر دانشگاه چمران با شعار دانشجو میمیرد ذلت نمی پذیرد
روز سه شنبه ۲۳ خرداد ۹۶ دربهای خوابگاه دانشگاه به روی دانشجویان قفل شد و با بستن و قفل کردن غیر قانونی درب خوابگاه و زندانی کردن دانشجویان میخواستند که از تجمع دانشجویان و اعتراض آنان جلوگیری کنند. دانشجویانی که با برخوردهای نیروی انتظامی و قفل کردن درب خوابگاه مواجه شده بودند با شعارهای دانشجو میمیرد ذلت نمی پذیرد عزم خود را برای پیگیری اعتراضاتشان بیان کردند.
محرومیت از تحصیل، ابزار فشار بر دانشجویان و جوانان
سه‌هزار دانشجو با امضای بیانیه‌ای به محرومیت‌های تحصیلی دراویش نعمت‌اللهی اعتراض کردند.
۳۰۰۰دانشجو بیانیهٔ دفاع از حق تحصیل دراویش گنابادی را امضا کردند
فائزه عبدی‌پور، دانشجوی علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی تهران به کمپین حقوق بشر در ایران گفت سه‌هزار دانشجوی دانشگاه‌های ایران در بیانیه‌ای به محرومیت دراویش گنابادی از تحصیل اعتراض کرده‌اند.
عدم اعزام علیرضا گلی پور به مرکز درمانی علیرغم نیاز پزشکی
خبرگزاری هرانا – علیرضا گلی پور زندانی امنیتی مشکوک به سرطان محبوس در بند هفت زندان اوین که از مرخصی استعلاجی محروم مانده است دیروز پنج شنبه، در پی تشنج به بهداری زندان منتقل شد، با وجود شرایط نامناسب جسمی به علت اتمام ساعات کاری، مجوز اعزام وی به بیمارستان خارج از زندان صادر نشد.
اخراج یک دانشجویی بهایی به دلیل اعتقاداتش پس از گذراندن هشت ترم در دانشگاه آزاد اهواز
خبرگزاری هرانا – فرزاد صفایی، دانشجویی بهایی اهل اهواز که پس از هشت ترم درس خواندن به دلیل مذهبش از دانشگاه آزاد اهواز اواخر اردبیهشت ماه اخراج شده است گفت من از سوی حراست دانشگاه در حالی که ترم دیگر فارغ التحصیل می شدم اخراج شدم.
تبعید ماهر کعبی به بند زندانیان غیرسیاسی زندان اردبیل
خبرگزاری هرانا – ماهر کعبی، زندانی سیاسی عرب ساکن شوش که برای تحمل حبس به زندان مرکزی اردبیل تبعید شده است، از بند هفت زندانیان سیاسی این زندان برخلاف اصل تفکیک جرایم به محل نگهداری زندانیان غیرسیاسی تبعید شده است. اعتراض این زندانی به عدم تفکیک جرایم، نتیجه ای در برنداشته است..
بیانیه اعتراضی سه هزار دانشجو در اعتراض به محرومیت‌های تحصیلی دراویش گنابادی
خبرگزاری هرانا – جمعی از دانشجویان با صدور بیانه ای در اعتراض به محرومیت‌های تحصیلی دراویش نعمت‌اللهی گنابادی از جمله مصطفی دانشجو، از وکلای دراویش گنابادی که به تازگی به دلیل باورهای دینی خود از ادامه تحصیلات تکمیلی محروم شده است، از حق برخورداری اقلیت های قومی و مذهبی از تحصیل دفاع کردند. متن کامل این بیانه در پی می آید..
بازگرداندن علیرضا گلیپور از بیمارستان بدون طی روند درمان
خبرگزاری هرانا – علیرضا گلی پور زندانی امنیتی مشکوک به سرطان که در بند هفت زندان اوین تحمل حبس می کند، در روزهای اخیر از زندان اوین به بیمارستان شهدای تجریش منتقل شده با اینحال بدون طی درمان و پس از چند ساعت به زندان بازگردانده شد.
زندانیان(7مورد)
درخواست سعیدی از دادستان تهران برای مساعدت در روند ملاقات و درمان اسماعیل عبدى
خبرگزاری هرانا – فاطمه سعیدی عضو هیات رییسه فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، در نامه‌ای خطاب به دادستان تهران خواستار تسهیل وضعیت اسماعیل عبدی معلم و فعال صنفی زندانی شد.
کارشکنی در آزادی نوید خانجانی؛ یک سال حبس بیشتر
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نوید خانجانی فعال حقوق بشر محبوس در سالن ۱۲ زندان رجایی شهر کرج، قرار بود روز گذشته با پایان محکومیت ۵ ساله خود از این زندان آزاد شود اما در آخرین دقایق به او ابلاغ شد حکم یکسال زندان او از بابت پرونده امدادگران کمپ سرند تبریز اجرایی شده است بنابراین او تا سال دیگر همچنان در زندان خواهد ماند.
محرومیت از درمان؛ گزارشی از آخرین وضعیت چنگیز قدم خیری
خبرگزاری هرانا – چنگیز قدم خیری زندانی سیاسی تبعیدی به زندان مسجد سلیمان در استان خوزستان، علیرغم تایید پرشکان زندان مبنی بر ضرورت انجام عمل جراحی و وخامت حال، با دخالت وزارت اطلاعات از رسیدگی پزشکی محروم مانده است.
بیانیه های جداگانه فدراسیون معلمان کانادا و دو تشکل صنفی معلمان ایران در حمایت از اسماعیل عبدی
خبرگزاری هرانا – فدراسیون معلمان کانادا، شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور و انجمن صنفی معلمان کردستان – مریوان طی بیانیه ای خواستار آزادی اسماعیل عبدی معلم زندانی شدند. آقای عبدی مدتی قبل با نگارش نامه ای سرگشاده اعلام کرد.
تبعید ماهر کعبی به بند زندانیان غیرسیاسی زندان اردبیل
خبرگزاری هرانا – ماهر کعبی، زندانی سیاسی عرب ساکن شوش که برای تحمل حبس به زندان مرکزی اردبیل تبعید شده است، از بند هفت زندانیان سیاسی این زندان برخلاف اصل تفکیک جرایم به محل نگهداری زندانیان غیرسیاسی تبعید شده است. اعتراض این زندانی به عدم تفکیک جرایم، نتیجه ای در برنداشته است.
انتقال دانشجوی مهرستانی به زندان زاهدان
خبرگزاری هرانا – دانشجوی مهرستانی پس از ۱۴روز بازداشت در بازداشتگاه وزارت اطلاعات شهر زاهدان به زندان مرکزی این شهر منتقل شد. عبدالعلیم گوری به تبلیغ علیه نظام متهم شده است.
انتقال مجید اسدی، پیام شکیبا و محمد بنازاده امیرخیزی از بند ۲۰۹ اوین به رجایی شهر
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، مجید اسدی و پیام شکیبا، دو فعال دانشجویی و محمد بنازاده امیرخیزی، پس از چهار ماه حبس و بازجویی در بند ۲۰۹ زندان اوین، در هفته جاری به زندان رجایی شهر انتقال یافته‌اند؛ این درحالی است که تا کنون دادگاهی برای رسیدگی به اتهامات این بازداشت‌شدگان تشکیل نگشته است.
محرومیت از تحصیل ( 3مورد)
اخراج یک دانشجویی بهایی به دلیل اعتقاداتش پس از گذراندن هشت ترم در دانشگاه آزاد اهواز
خبرگزاری هرانا – فرزاد صفایی، دانشجویی بهایی اهل اهواز که پس از هشت ترم درس خواندن به دلیل مذهبش از دانشگاه آزاد اهواز اواخر اردبیهشت ماه اخراج شده است گفت من از سوی حراست دانشگاه در حالی که ترم دیگر فارغ التحصیل می شدم اخراج شدم.
. اخراج وصال لقایی فر به دلیل بهایی بودن از دانشگاه امیرکبیر واحد تفرش
وصال لقایی فر دانشجوی مقطع کارشناسی در رشته مهندسی شیمی با وجود فشار جهت ترک آئین بهایی، به دلیل داشتن مذهب بهایی درابتدای ترم هفت از دانشگاه امیر کبیر واحد تفرش، اخراج شد.

محرومیت از تحصیل وفا هویدایی دانشجوی بهایی دانشگاه پلی تکنیک
خبرگزاری هرانا – وفا هویدایی دانشجوی رشته فیزیک دانشگاه پلی تکنیک تهران، پس از به پایان رساندن دومین ترم تحصیلی، به دلیل باور خود به آئین بهایی از ادامه تحصیل محروم شد. آقای هویدائی با رتبه کنکور ۲۷۰۲ رشته فیزیک ورودی ۱۳۹۵ است.
وخامت حال (4مورد)
آرش صادقی به بیمارستان منتقل شد
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آرش صادقی کنشگر مدنی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین صبح امروز برای انجام معاینات پزشکی به بیمارستان طالقانی تهران منتقل و پس از ساعتی مجدد به زندان بازگردانده شد.
بازگرداندن اسماعیل عبدی از بیمارستان به زندان اوین
خبرگزاری هرانا – اسماعیل عبدی که در سی و هشتمین روز اعتصاب غذای اعتراضی به سر می برد، امروز از بیمارستان امام خمینی تهران به زندان اوین بازگردانده شد.
بیانیه های جداگانه فدراسیون معلمان کانادا و دو تشکل صنفی معلمان ایران در حمایت از اسماعیل عبدی
خبرگزاری هرانا – فدراسیون معلمان کانادا، شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور و انجمن صنفی معلمان کردستان – مریوان طی بیانیه ای خواستار آزادی اسماعیل عبدی معلم زندانی شدند.
سازمان عفو بین‌الملل نسبت به وخامت حال آتنا دائمی هشدار داد
سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای ضمن اشاره به اعتصاب غذای آتنا دائمی، نسبت به وخامت حال این فعال حقوق بشر محبوس در زندان اوین هشدار داده است.

کانون دفاع از حقوق بشردر ایران

کمیته دفاع از حقوق جوان و دانشجو