«

»

ژانویه 22

گزارش نقض حقوق کودک و نوجوان در دی ماه 96

فرهاد نصیری

آسیبهای اجتماعی:

۱.نماینده مجلس ایران: حداقل ۲۰ نفر بعد از زلزله کرمانشاه خودکشی کرده‌اند.
شهاب نادری، نماینده پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی و روانسر در گفت‌وگو با خانه ملت، خبرگزاری مجلس ایران از حداقل ۲۰ مورد اقدام به خودکشی بعد از زلزله اخیر خبر داده و گفته است این آمارها روز به روز افزایش پیدا می‌کند. این در حالی است که مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمانشاه به خبرگزاری تسنیم گفته است پس از زلزله کرمانشاه، هیچ فوت ناشی از خودکشی ثبت نشده است.

2. وضعیت دانش آموزان بازداشت شده اعتراضات سراسری اخیر.
ذوالفقاری، معاون امنیتی وزارت کشور اعلام کرده بود که بیش از ۹۰ درصد بازداشت شدگان اعتراضات اخیر جوان و نوجوان بوده و میانگین سنی شان زیر ۲۵ سال است. در استان مرکزی نیز رییس دادگستری این استان خبر از شرکت دانش آموزان و افراد کم سن و سال در تجمعات در این استان داده بود. خبرگزاری فارس نیز به نقل از مصطفی محبی، مدیر کل زندان‌های استان تهران نوشته: «تیم‌هایی در زندان مستقر شده اند و در حال پالایش افراد بازداشت شده در حوادث روزهای اخیر هستند تا افراد بی‌گناه هرچه زودتر آزاد شوند.»

3. بازداشت‌شدگان ایذه بین ۱۶ تا ۲۴ سال هستند/ نمایندگان از گزارش وزرا و رئیس صدا و سیما درباره ناآرامی‌های اخیر قانع نشدند.
نماینده مردم شهرستان ایذه هدایت الله خادمی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی ایلنا در خصوص وضعیت حوزه انتخابیه خود گفت:‌ افرادی که در تجمعات ایذه بازداشت شده‌اند، غالبا نوجوان و جوان بین ۱۶ تا ۲۴ سال هستند، زمانی که در ایذه بودم با خانواده‌های آنان گفت‌و‌گو‌هایی را انجام داده‌ام تا مشکلاتشان به زودی برطرف شود.

4. یک گزارش تکان دهنده از مدارس مناطق محروم ایران/ این گزارش پس از کشته شدن یک دختر بچه دانش آموز زیر آوار مدرسه تهیه شده و محرومیت دانش آموزان را نشان میدهد در کشوری که آخوندها و مزدورانشان حقوق های نجومی میگیرند. اینجا نه آب دارند، نه برق و نه حتی دستشویی..

5. ایران به برکت محبت اهل‌بیت (ع) و ولایت فقیه آرامش دارد.
حجت‌الاسلام سید کاظم موسوی متقی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا درباره اغتشاشات اخیر عده‌ای معدود و هنجار شکن در برخی نقاط کشور اظهار کرد: ایران اسلامی به برکت ولایت فقیه و محبت اهل‌بیت (ع) آرامش دارد. وی گفت: در هر حکومتی یک عده مخالف حضور دارند که با رویکردهای حکومتها و دولتها مخالفت می‌کنند.

6. فرار ۳ هزار دختر از خانه در نیمه نخست سال.
خبرگزاری هرانا – رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به آمار پذیرش فرار دختران از منزل در سال ۹۵، گفت که با مقایسه این آمار در نیمه نخست سال جاری مشخص می‌شود آمار فرار دختران افزایش یافته است به طوری که در این زمان بالغ بر ۳ هزار دختر از منزل فرار کرده‌اند. وی با اشاره به آمار تماس‌های برقرار شده در خصوص آسیب‌های اجتماعی،بیان کرد: “بخشی از این آسیب‌ها به فرار دختران از منزل برمی‌گردد به طوری که در سال ۹۵ ، ۵ هزار و ۳۸ مورد در این زمینه به اورژانس اجتماعی اطلاع داده شده بود”.

7. پنچاه قسم تا رهایی پدرخوانده از اتهام قتل کودک یکساله.
خبرگزاری هرانا – ناپدری که به اتهام خوراندن قرص‌های مخدر به دخترخوانده یکساله‌اش -سوگند- به قصاص محکوم شده بود، پس از نقض حکم قصاص در دیوانعالی کشور، صبح دیروز برای دومین بار در شعبه یکم دادگاه کیفری استان البرز پای میز محاکمه ایستاد. درحالی که قضات دادگاه صدور رای نهایی را به اجرای مراسم سوگند موکول کرده بودند مادر دخترک نتوانست ۵۰ نفر را برای قسم خوردن به دادگاه بیاورد تا شوهردومش را گناهکار معرفی کند. به همین خاطراین مرد در برابر قضات دادگاه ایستاد و ۵۰ بار سوگند خورد که بیگناه است.

8. فقط ۶۴۴ دختر فراری در ۶ ماهه اول سال داشتیم/ آمار فرار پسران نسبت به دختران ناچیز است.
جامعه > آسیب‌ها – ایلنا نوشت: رییس اورژانس اجتماعی با تاکید براینکه فقط ۶۴۴ دختر فراری در ۶ ماهه اول سال داشتیم، گفت: آمار درست دختران فراری که در بهزیستی پذیرش شده‌اند، آمار مداخله در بحران‌ها است و وقتی می‌گوییم، تعدادی دختر به خودروهای خدمات سیار مراجعه می‌کنند؛ به معنای فراری بودن آنها نیست.

9. نماینده تهران: 25 تا 30 دانشجو و 4 دانش‌آموز همچنان در بازداشت هستند.
جامعه > آموزش – اعتماد آنلاین نوشت: عضو کمیته پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشت شده در مجلس اظهارداشت: حدود 25 تا 30 دانشجو و 4 دانش آموز در سراسر کشور در بازداشت به سر می برند.
فاطمه سعیدی نماینده تهران و عضو کمیته پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشت شده در مجلس با اشاره به آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی در نا آرامی های اخیر کشور، گفت: خوشبختانه اکثریت دانشجویان آزاد شده اند و حدود 25 تا 30 دانشجو همچنان در بازداشت به سر می برند. ما پیگیر هستیم که ان شاءلله آنها هم برگردند و به امتحانهایشان برسند.

10. محاکمه مجدد همسر چهارم یک مرد که دخترخوانده ۱۶ ساله‌اش را خفه کرد.
حوادث – ایران نوشت: حکم قصاص نامادری که به اتهام قتل دخترخوانده نوجوانش به قصاص محکوم شده بود باتوجه به وجود ابهامات در پرونده ازسوی قضات دیوانعالی کشور نقض شد.به همین خاطر او و برادرش صبح دیروز بار دیگر در شعبه یازدهم دادگاه کیفری استان تهران پای میز محاکمه ایستادند.
این جنایت روز 15اردیبهشت‌ سال 86 در شهر ری اتفاق افتاد و به پلیس خبر رسید دختر 16ساله‌ای به نام «یلدا‌» در خانه پدرش به طرز مشکوکی جان باخته است. اما پزشک قانونی پس‌از بررسی‌های مقدماتی در محل واقعه علت مرگ دختر نوجوان را خفگی تشخیص داد و اعلام کرد او به قتل رسیده است.

11. اشک‌های دختر ۷ ساله پای چوبه دار/ رضایت بدهید، بی‌ بابا نشوم
جامعه > حوادث – ایران نوشت: مرد جوان که درجریان نزاع خیابانی، ناخواسته دوست جوانش را به قتل رسانده بود، سحرگاه دیروز و پس از آخرین وداع با خانواده‌اش پای چوبه دار رفت . مظاهر- 30 ساله- مرد متأهلی است که سوم شهریور 93 در جریان درگیری خیابانی در یکی از محله‌های کرج پسر جوانی به نام سعید را با ضربه چاقو از پای درآورده بود. عامل قتل پس از دستگیری تحت بازجویی‌ قرارگرفت و گفت که در دفاع از خود و ناخواسته مرتکب قتل شده است. اما با توجه به‌حضور مأموران یگان گشت نیروی انتظامی در محل وقوع درگیری ادعای وی دفاع مشروع شناخته نشد و او به قصاص نفس محکوم شد.

12. 18 میلیون ایرانی در حاشیه شهرها سکونت دارند/ رشد 30 برابری حاشیه نشینی در 20 سال.
به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، محمد درویش روز سه شنبه در نشست تخصصی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با جمعی از دهیاران زن سراسر کشور در محل باشگاه نهاد ریاست جمهوری افزود: به خاطر این تعداد حاشیه نشین در شهرها، سهم بزرگی از سکونتگاههی روستایی در کشور را نیز از دست داده ایم. وی تصریح کرد: متاسفانه این تعداد حاشیه نشین از روستاها به شهرها آمده اند و در حاشیه شهرها زندگی می کنند و همین امر تبعات و آسیب های اجتماعی جدی را در شهرها به وجود آورده است که باید برای آن تدابیر جدی اندیشید.

اخبار:
1.معاون وزیر دادگستری: کودکان یک سوم جمعیت کشور را تشکیل می دهند.
به گزارش ایرنا، محمود عباسی شامگاه چهارشنبه در جلسه تبیین برنامه های حقوق کودک در تبریز با اشاره به اهتمام دولت در تحقق حقوق شهروندی، افزود: در دولت تدبیر و امید برای نخستین بار معاونت حقوق بشر در وزارت دادگستری تشکیل شد و شاهد ابلاغ منشور حقوق شهروندی بوده ایم که ابلاغ این منشور مورد استقبال در داخل و خارج قرار گرفت.
وی ادامه داد: رئیس جمهوری در سالروز رونمایی از منشور حقوق شهروندی با به خط کردن وزرا و خواستن گزارش از آنان، درحقیقت خود را متعهد به پاسخگویی دانسته و این به معنای حرکت رو به جلو است.

ازدواج کودکان:
۱.سه دختر زیر ۱۰ سال در خراسان شمالی ازدواج کردند.
خبرگزاری هرانا – مدیرکل ثبت احوال خراسان شمالی گفت که طی هشت ماه امسال سه واقعه ازدواج زیر ۱۰ سال در میان دختران ثبت شده است. وی همچنین اظهارکرد “طی هشت ماهه امسال ۶ هزار و ۴۱۸ واقعه ازدواج در خراسان شمالی ثبت شده که از این تعداد در میان خانم ها ۷۹۷ مورد در گروه سنی ۱۰ تا ۱۴ ساله بود”.

2. ازدواج 900 دختر 10 تا 15 سال در خراسان‌ شمالی طی سال جاری.
علی زاهدی نیا در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، اظهارکرد: طی 9 ماهه سال جاری، هفت هزار و 328 واقعه ازدواج در استان به ثبت رسیده که بیش 900 مورد آن مربوط به دختران زیر 15 سال است.
وی ادامه داد: میانگین سن ازدواج در میان دختران در این استان، بین 19 تا 21 و در پسران نیز 23 تا 25 سال است.

اعدام کودکان:
1.محمد صابر ملک رئیسی پس از ۲۹ روز؛ تداوم اعتصاب غذا در سایه محرومیت ها.
خبرگزاری هرانا – محمد صابر ملک رئیسی زندانی سیاسی که پس از اعتراض به محدودیت ها و ممنوعیت های اعمال شده نسبت به وضعیتش با دست و پای بسته توسط مسئولین زندان پس از ضرب وشتم به قرنطینه این زندان منتقل شده بود، ۲۹امین روز اعتصاب غذای خود را در حالی می گذراند که کماکان از حق استفاده از تلفن و ملاقات محروم است. عدم ارتباط آقای رئیسی با خانواده اش موجب نگرانی روزافزون این خانواده که هزاران کیلومتر از محل تبعید آقای ملک رئیسی فاصله دارند شده است.

2. کودک-مجرم متهم به قتل ستایش چهارشنبه اعدام می‌شود.
خبرگزاری هرانا – وکیل مدافع متهم به قتل ستایش قریشی، کودک خردسال از تعیین وقت اجرای حکم این پرونده خبرداد و گفت که به ما اعلام شده که حکم بزودی اجرا می شود. وکیل خانواده قریشی زمان اجرای حکم را چهارشنبه اعلام کرد. مجتبی فرحبخش از ملاقات حضوری خانواده امیرحسین با وی خبر داد و گفت: “طبق آن چیزی که به ما اعلام شده، امروز آخرین ملاقات امیرحسین با خانواده اش بوده است”.

3. در همبستگی با اعتراضات مردم ایران؛ پایان اعتصاب غذای محمد صابر ملک رئیسی پس از ۳۹ روز.
خبرگزاری هرانا – محمد صابر ملک رئیسی زندانی سیاسی که پس از اعتراض به محدودیت ها و ممنوعیت های اعمال شده نسبت به وضعیتش با دست و پای بسته توسط مسئولین زندان مورد ضرب وشتم قرار گرفت و به قرنطینه زندان اردبیل منتقل شده بود، پس از گذشت ۳۹ روز اعتصاب غذا و کم شدن ۲۴ کیلوگرم از وزن قبلی، با ارسال پیامی و تاکید بر اینکه “در چنین شرایطی اولویت آن است که توجهات گروههای مدنی و رسانه ها بر اعتراضات سراسری در ایران متمرکز بماند” به اعتصاب غذای خود پایان داد. این زندانی از همه افرادی که نگران وضعیت او بودند خواست “اولویت توجه خود را معطوف شرایط معترضان در ایران کنند”.

4. عفو بین‌الملل: اعدام نوجوان ایرانی را متوقف کنید.
سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای از مقامات ایران خواسته است تا روند اجرای حکم اعدام نوجوانی را که در ۱۴ سالگی بازداشت و محکوم به مرگ شده، متوقف کنند. در این بیانیه‌ که روز سه‌شنبه ۱۶ ژانویه/ ۲۶ دی ماه منتشر شده، درباره خطر اعدام ابوالفضل چزانی شراهی هشدار داده شده است. این فرد که اکنون ۱۹ سال دارد، قرار است روز چهارشنبه (فردا) ۲۷ دی ماه در زندان قم اعدام شود. او متهم است که با وارد آوردن ضربات مهلک چاقو به یک مرد، در جریان یک نزاع و وقتی ۱۴ بیشتر نداشته، او را کشته است.

آموزش و پرورش:
۱. تنبیه بی رحمانه یک دانش آموز توسط معلم در اسلامشهر!
به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،در تنها روز غیر تعطیل هفته پیش، «امیرحسین جاهدشیران» با سیلی معلم دچار تشنج و راهی بیمارستان شد. در همین ‌روزها اخباری از چوب و سیلی معلمان بر بدن دانش‌آموزان در دیگر مناطق ایران هم منتشر شد تا چاره‌جویی برای این موضوع تکراری، به یک دغدغه جدی تبدیل شود.

2. عذرخواهی آموزش‌وپرورش لرستان بابت حذف «اشهد ان علیا ولی‌الله» از یک کتاب‌ درسی.
جامعه > آموزش – مهر نوشت: مدیر روابط عمومی آموزش‌وپرورش لرستان با اشاره به موضوع حذف «اشهد ان علیا ولی‌الله» در اذان و اقامه یک کتاب درسی، ضمن عذرخواهی گفت: این کتاب‌ها جمع‌آوری و اصلاح می‌شوند.

3. زندگی دانش آموزان را با شن و ماسه پر می کنیم/ جای خالی کتابخوانی.
معاون پرورشی و فرهنگی وزیدی فیض معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش گفت: وقتی ما ذهن دانش‌ آموزانمان را با فرمول‌های فیزیک و شیمی پر کرده‌ایم، دیگر جایی برای کتابخوانی باقی نمیگذاریم. وی اضافه کرد: قرار بوده است که دانش آموزان علاوه بر کسب دانش، خلاق، متفکر و کتابخوان باشند؛ مهارت‌های زندگی را آموخته باشند و تعامل با دیگران و انجام کارگروهی را بلد باشند، در حالی که ما زندگی بچه‌ها را با شن و ماسه پر کرده ایم و جایی برای چیزهای مهم‌تر باقی نگذاشته‌ایم.

4. خطر آتش‌سوزی در کمین مدارس فرسوده.
خبرگزاری ایسنا به نقل از پزشکی که مسئول درمان کودکان سوخته شین‌آبادی است می‌نویسد: «در حال حاضر تعداد زیادی از مدارس در کشور به خصوص در مناطق محروم مانند ایلام، کرمانشاه، کردستان ایمن نیستند. طبق اعلام آموزش و پرورش ۳۵۰۰۰ کلاس درس غیراستاندارد داریم؛ این یعنی ۳۵۰۰۰ شین آباد و درودزن بالقوه در کشور وجود دارد. هرکدام از این مدارس می‌توانند با یک اتفاق کوچک تعدادی بیمار سوخته بر جای بگذارند.»

5. ۱۹۰ هزار دانش‌آموز به مدرسه نمی‌روند.
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم, علی باقرزاده در نشست خبری با رسانه‌ها با اشاره محدودیت مالی که باعث کاهش عملکرد این سازمان شده است، گفت: در سال جاری و تاکنون 332 هزار نفر معادل 84 درصد در فعالیتهای مربوط به سواد آموزی شرکت کرده‌اند همچنین 6 درصد عملکرد ما در گروه سنی کودکان است و بیشترین افرادی را که تحت پوشش قرار می دهیم زیر 40 سال هستند.

6. هزار کلاس درس تهران فاقد سیستم گرمایشی استاندارد.
به گزارش خبرگزاری هراتا، داریوش ورناصری در گفت‌وگو با ایسنا، به اعلام آخرین وضعیت نوسازی و تجهیز سیستم گرمایشی مدارس پرداخت و اظهار کرد: “در سال ۹۲ حدود ۵۰۰۰ کلاس درس داشتیم که گرمایش آنها از طریق بخاری گازی انجام می‌شد”. وی افزود: “سیاست دولت حذف بخاری گازی و شعله مستقیم است به نحوی که دانش‌آموز به آن دسترسی نداشته باشد. در واقع باید سیستم گرمایشی به نحوی مستقر شود که دانش آموزان غیرمستقیم گرم شوند که منظور همان موتورخانه است”.

7. فعالیت 750 دارالقرآن در مدارس کشور.
محمدرضا مسیب زاده در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه سه اصل مدرسه محوری، فراگیری در عین اثرگذاری و توسعه مشارکت ها در حوزه فعالیت‌های قرآنی آموزش و پرورش دنبال می‌شود، گفت: باید فعالیت‌های قرآنی مدرسه محور باشد، چرا که در صورت برگزاری برنامه ها با محوریت مدرسه تمامی 13 میلیون دانش آموز در حال تحصیل در کشور در این برنامه‌ها حضور خواهند داشت.

8. زاهدی: لایحه بودجه ۹۷ آموزش و پرورش و آموزش عالی را با کسری جدی مواجه می‌کند.
به گزارش ایسنا، محمدمهدی زاهدی در ارزیابی لایحه بودجه سال ۹۷ دولت اظهار داشت: یکی از دلایل مهم ضعف این لایحه این است که امکان تحقق منابع درآمد بودجه‌ای که در این لایحه پیش‌بینی شده بسیار ضعیف است.

9. تنبیه یک دانش‌آموز توسط مدیر مدرسه او را راهی درمانگاه کرد.
خبرگزاری هرانا – رییس آموزش و پرورش جیرفت، ضرب و شتم توسط مدیر مدرسه شهید فاریابی جیرفت و ایجاد جراحاتی شدید از جمله شکستگی دندانها، شکستگی بینی، پارگی لب و جراحت روی صورت و بدن دانش آموز را تایید کرد.
به گزارش خبرگزاری هرانا، مجید امیر تیموری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: “بنده از همین جا از خانواده دانش‌آموز مورد نظر عذرخواهی کرده و اعلام می‌کنم که به شدت با مدیر متخلف برخورد خواهد شد”.

10. وضعیت اسفبار مدارس سیستان و بلوچستان و دلایل بازماندن دانش آموزان از تحصیل/ مسعود رئیسی.
ماهنامه خط صلح – نقش آموزش و پرورش در توسعه و پیشرفت هر جامعه ای بسیار پررنگ و حیاتی است؛ بنابراین اگر چنانچه این ارگان به وظایفی که بدان محول گردیده عمل نکند، آن جامعه با ناهنجاری های متعدد اجتماعی مواجه خواهد شد که بسیاری از آن ها جبران ناپذیر است.

11. آماری از تعداد دانش‌آموزان بازداشتی در حوادث اخیر نداریم.
سیدمحمد بطحایی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره بازداشت تعدادی از نوجوانان و جوانان در جریان حوادث اخیر در سطح کشور، اظهار کرد: اینکه تعداد زیادی از دستگیرشدگان حوادث اخیر از افرادی بودند که در سنین جوانی قرار داشتند حرف درستی است اما هنوز درباره اینکه چه تعداد از این افراد دانش آموز بودند آمار دقیقی وجود ندارد. وی خاطرنشان کرد: بر اساس گزارش‌های موجود، تعدادی از دانش‌آموزانی که دستگیر شده‌اند در حال تردد در خیابان‌ بودند و به همراه افرادی دیگر بازداشت شده‌اند.

12. گزارشی از یک روستای محروم؛ آرزوها در “زردلان” به گور می‌روند.
خبرگزاری هرانا – هرچه روستاها محروم‌تر می‌شوند، کودکان کم‌حرف‌ترند و مردم خجالتی‌تر. زبان مردم زردلان لک است. نمی‌فهمیم پیرزن‌ها و پیرمردها چه می‌گویند، اما مدام تکرار می‌کنند؛ «بدبختی… بدبختی…»استان ایلام هم مرز عراق است و جدا از آنکه از نظر اقتصادی از محروم‌ترین استان‌های کشور محسوب می‌شود به علت مرزی بودن زخم‌های عمیقی از هشت سال جنگ تحمیلی خورده است. زخم‌های که شاید مردمش از آن نگویند، اما بالاترین آمار خودکشی و رشد منفی جمعیت خود به اندازه کافی گویاست.

13. ایجاد حاشیه امن تا ۵۰۰متری مدارس/نیمی از والدین۳ تا ۵ سال بعد، از اعتیاد فرزندشان آگاه می‌شوند.
به گزارش ایسنا، عارف وهاب‌زاده در دوره آموزشی پیشگیری از اعتیاد مدیران عامل انجمن های حمایت از زندانیان مراکز استان های سراسر کشور در مشهد اذعان داشت: آموزش مهارت‌های اساسی زندگی با تمرکز بر پیشگیری از مصرف مواد در خانواده زندانیان و توانمندسازی روحی روانی فرزندان زندانیان از اهداف مهم برنامه و سند جامع پیشگیری از اعتیاد برای خانواده‌های زندانیان است.

14. تغییر نام وزارت آموزش و پرورش به «وزارت تربیت رسمی و عمومی».
به گزارش ایسنا، علیرضا کاظمی معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با تأکید براینکه رویکرد اصلی و راهنمای ما در تمام اقدامات وزاتخانه و از جمله در معاونت پرورشی و فرهنگی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است، گفت: مطابق این سند قرار است وزارت آموزش و پرورش از یک نهاد علمی و آموزشی صرف به یک نهاد فرهنگی و تربیتی تبدیل شود و به «وزارت تربیت رسمی و عمومی» تغییر نام دهد و بر اساس این تغییر نام، نگاه به رویکردهای آن، چه در آموزش و پرورش و چه در جامعه تغییر یابد.

15. مدیر یک مدرسه در جیرفت دماغ و دندان دانش‌آموزی را شکست.
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سرمشق نیوز مورخ ۱۸ دیماه ۱۳۹۶، مدیر مدرسه «شهید سعد الله فاریابی جیرفت»، در روز سه‌شنبه پنجم دی‌ماه در اقدامی عجیب دانش‌آموز «دانیال رفیعی» را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد به‌طوری‌که لب پایین این دانش‌آموز چندین بخیه می‌خورد و دندان و دماغش نیز می‌شکند.

16. «طرح تربیتی» بسیج برای یک میلیون دانش‌آموز ایرانی.
به گزارش خبرگزاری ایسنا،رئیس سازمان بسیج مستضعفین غلامحسین غیب پرور با اعلام اجرای یک طرح هفت ساله تربیتی موسوم به «طرح شهید بهنام محمدی» ‌در مدارس ایران گفت: «در این طرح، از هر مسجد، دو یا سه بسیجی به کمک اولیا و کادر آموزشی مدارس می‌روند تا آنان را در کارهای تربیتی یاری رسانند».

17. برکناری مدیر یک مدرسه در ایران به دلیل کتک زدن دانش‌آموز.
مدیر یک مدرسه پسرانه در استان کرمان در جنوب ایران به خاطر کتک زدن یک دانش‌آموز برکنار شده است. این خبر را رسانه‌های ایران به نقل از روابط عمومی آموزش و پرورش کرمان اعلام کردند. اعضای خانواده به خبرنگاران گفته بودند که روز پنجم دی ماه، بعد از درگیری این دانش‌آموز با دو همکلاسی دیگر، مدیر مدرسه او را نگه داشته و بعد از تعطیل شدن مدرسه، کتک زده بود

18. یک سوم مدارس کشور نیاز به تخریب و نوسازی دارند.
به گزارش ایسنا مهرالله رخشانی‌مهر رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس امروز در آئین کلنگ زنی ۱۲ طرح آموزشی غرب خراسان رضوی در شهر ششتمد سبزوار اظهار کرد: بر مبنای مصوبه‌ای در برنامه ششم توسعه از محل صندوق ذخیره ارزی سه میلیارد دلار برای تخریب نوسازی، مدارس کشور پیش بینی شده است. در صورتی که این اعتبار تصویب شود در مدت کمی مشکل نیازهای آموزشی و کمبود فضا برطرف می شود.

19. آغاز اردوهای راهیان نور دانش‌آموزان تهرانی از هفته آینده/ اعزام دانش‌آموزان در 11 مرحله.
عبدالرسول کریمی معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش تهران در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس اظهار داشت: اردوهای راهیان نور دانش‌آموزان تهرانی به مقصد مناطق عملیاتی دفاع مقدس جنوب کشور از هفته آینده آغاز می‌شود و دانش‌آموزان در 11 مرحله به این مناطق اعزام خواهند شد. وی افزود: همایش «تفکر و سبک زندگی» برای 500 معلم درس تفکر و سبک زنگی شهر تهران فردا در محل تالار فرهنگ برگزار می‌شود و آموزش‌های لازم توسط اساتید به معلمان ارائه خواهد شد.

20. تنبیه دانش آموزان با خط کش فلزی در نوشهر
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، تنبیه چند دانش‌آموز و سروصورت کبود و سرخ‌شده آنان کافی بود تا اولیای آنان را به مدرسه و آموزش‌وپرورش منطقه کشاند که از دست مدیر خاطی مدرسه فرزندانشان شاکی بودند. به گفته برخی از اولیا، مدرسه فرزندانمان دعوت‌نامه‌ای را مبنی برای تشکیل جلسه اولیا و مربیان که قرار است ساعت ۱۰ روز یکشنبه برگزار شود، برایمان ارسال کرده است و ظاهراً فرزندانمان این دعوت‌نامه یا مفقود یا پاره کرده‌اند اما زمان جلسه را به خانواده‌ها اعلام کرده‌اند.

21. پایان عبور پرخطر از رودخانه و معلمی که مدرسه ساخت.
خبرگزاری هرانا – وحشت عبور از رودخانه خروشان برای رسیدن به مدرسه، با تلاش معلم جوان روستای “نسه کوه” به پایان رسید و با هزینه شخصی او، دانش‌آموزان این روستا صاحب مدرسه شدند. «علی تیرگیر» معلم جوان این دانش‌آموزان که از مهر سال ۹۵ معلمی را آغاز کرد تا به امروز تنها فردی بوده که برای تأمین امنیت دانش‌آموزانش تلاش کرده است، او برای تأمین امنیت جانی دانش‌آموزانش با همراهی اهالی روستای نسه کوه، با صرف هزینه شخصی خود اقدام به ساخت مدرسه یک‌کلاسه برای دانش‌آموزان کرده است؛ هم‌اکنون با تلاش‌های این معلم جوان مدرسه “شهدای مدافع حرم” روستای نسه کوه آماده شده است و سه دانش‌آموز ساکن این روستا دیگر نیازی به عبور خطرساز از رودخانه خروشان ندارند بلکه در مدرسه‌ای که توسط معلمشان ساخته شده است مشغول به تحصیل هستند.

22. آماری از اشتباهات در کتب درسی / نگرانی از بی‌اعتمادسازی افکار عمومی نسبت به کتب.
به گزارش ایسنا، امانی طهرانی در این نشست بیان کرد: کتاب های درسی همواره به عنوان یک دغدغه ملی برای ما مطرح بوده است. وی درباره روند توسعه فناوری ها گفت: در 1.5 سال گذشته توسعه چشمگیری در فضای مجازی بوجود آمده و این امکان فراهم آمده تا افراد نقطه نظرات خود را در حیطه‌های مختلف از جمله کتاب‌های درسی بیان کنند. این امکان جدیدی است که کشور و همه فعالیت‌ها در کشور آن را تجربه می‌کنند و کتابهای درسی از انتقادهای اینگونه مستثنی نیست، بطوریکه این انتقادها و نظرات با کل انتقاداتی که در طول چهل یا پنجاه ساله گذشته شده برابری می‌کند.

23. نگاهی به مدارس تخریبی زلزله کرمانشاه؛ در گفتگو با جواد لعل محمدی/ سیمین روزگرد.
ماهنامه ی خط صلح – جواد لعل محمدی، از اعضای کانون صنفی معلمان ایران، ماه های آخر تبعید ۵ ساله خود را در منطقه بینالود خراسان رضوی می گذارند. این فعال مدنی در سال ۷۴ دبیر تحریریه روزنامه توس بود که به محاق توقیف رفت و تا قبل از انتخابات سال ۸۸ به عنوان سردبیر هفته نامه اترک کار قلمی خود را ادامه داد.

24. دخل و خرج مدارس با هم نمی‌خواند/ شگردهای برخی مدیران برای پُرکردن جیب خالی مدرسه.
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، مدارس به‌ عنوان کانون علمی آموزش و رسمی‌ترین محیط فراگیر دانش در مراحل ابتدایی آن، همواره مورد توجه متولیان و صاحب‌نظران تعلیم و تربیت قرار دارند و فراهم کردن امکانات و تجهیزات لازم برای تسهیل در روند آموزش و پرورش دانش‌آموزان، از مهم‌ترین دغدغه‌های مدیران ارشد وزارتخانه و مدیران مدارس است.
داستان تأمین هزینه‌های مدارس و عدم پرداخت مطلوب سرانه، روایت تکراری و همه ساله واحدهای آموزشی است و مدیران تلاش می‌کنند با ترفندهای مختلف، جیب خالی مدارس را پُرکرده و از عهده دخل و خرج آن برآیند.

بیماریهای کودکان:1
بی هویتی کودکان:
۱. روایت طیبه سیاووشی از فرزندان بی‌شناسنامه زنان ایرانی.
به گزارش خبرآنلاین، ارائه شناسنامه یا کارت هویت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی دهه‌ها است که باوجود پیگیری‌های گاه و بی‌گاه درنهایت به دلیل سیاست‌های امنیتی مسکوت گذاشته‌شده است. با آغاز مجلس دهم جمعی از نمایندگان به‌ویژه در کمیسیون فرهنگی مسئله این کودکان را دنبال کردند بااین‌حال و باوجود تصویب طرح در کمیسیون فرهنگی و تصویب فوریت این طرح پس از گذشت یک سال این مصوبه به صحن علنی مجلس نرسیده است. اما در حال حاضر امید می‌رود تصویب اصلاح قانون مدنی در کمیسیون لوایح دولت بتواند گره از مشکلات این کودکان باز کند. طیبه سیاووشی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، ازجمله افرادی است که با جدیت مسئله فرزندان مادران ایرانی با همسران خارجی را دنبال کرده است.

2. افزایش آمار افراد بی شناسنامه دارای پدر و مادر ایرانی.
به گزارش خبرگزاری مهر، شکور پورحسین در خصوص اصلاح قانون مدنی در دولت برای اختصاص شناسنامه برای افراد بدون هویت، گفت:‌ اختصاص شناسنامه به افراد بدون هویت نیازمند اصلاح قانون مدنی نیست، باید قوانین جدیدی در این خصوص تصویب شود. قانون مدنی دچار مشکل نبوده و تنها باید مجلس شورای اسلامی قانون موردنظر برای این موضوع تصویب کند.

3. یاسمین، ۶ ساله از «تپه‌کنیز»، شناسنامه ندارد.
خبرگزاری هرانا – «بیا تو خونه منو نگاه کن. دختر من از بقیه دخترا چی کم داره؟ چشه مگه؟ بیا تو. بیا قشنگ توی خونه رو نگاه کن. مگه فرق ما با بقیه چیه؟». «یاسمین»، دختر ۶ ساله شازده است که ماه‌ها در انتظار پدرش مانده که برای خانواده پول بفرستد. یاسمین هیچ تفریح خاصی ندارد و کارش زل‌زدن به همین کاهگل‌های خانه است. یاسمین هم هنوز نتوانسته شناسنامه‌دار شود و برای همین از بسیاری حق و حقوق محروم است. یک‌جورهایی هم بی‌نام است، هم بی نان.

حمایت از کودکان:
۱.نامه سرگشاده انجمن حمایت از حقوق کودکان به مجلس / لزوم تخصیص بودجه مناسب به مسائل کودکان
به گزارش خبرآنلاین، در این نامه آمده است: «همانگونه که استحضار دارید بودجه کشور، دربرگیرنده برنامه یک ساله مالی دولت در جهت تحقق بسیاری از امور عمرانی، رفاهی و اجتماعی بوده که لزوم تصویب آن از سوی مجلس بیانگر اهمیت بسیار نظام بودجه‌نویسی است، چنانچه که نوع تقسیم‌بندی و تخصیص منابع نیز مبین رویکردهای دولت و در پی آن مجلس محترم در این عرصه است. از سوی دیگر از آنجاکه تامین بودجه از منابع عمومی و بیت‌المال محقق می‌گردد، به فراخور نیز تمامی اقشار جامعه می‌بایست به نسبتی عادلانه از منافع آن برخوردار گردند. لیکن متاسفانه در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ نوع تخصیص منابع نشان از چنین رویکردی در جهت تامین منافع عامه نمی‌دهد و در حالی که کودکان قریب به 30 درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند کمترین سهم را در این میان دارند.»

خودکشی کودکان:1
دولت غیر مسئول:1
سقط جنین:1
فروش کودکان:1
کودک ازاری:
۱.برخورد انضباطی با دختر ژیمناست ‘ده ساله’ ایرانی به خاطر حجاب.
فدراسیون ژیمناستیک ایران می‌گوید با دختری که بدون حجاب و هماهنگی در مسابقاتی در خارج از ایران شرکت کرده برخورد انضباطی خواهد کرد.
زهرا اینچه درگاهی، رئیس فدراسیون ژیمناستیک ایران به خبرگزاری ایسنا گفته که فدراسیون در سفر این دختر نقشی نداشته و سفر او و خانواده‌اش سفری توریستی بوده است. ایسنا در گزارش خود گفته بود که این دختر ژیمناست حدودا ده ساله بوده و مسابقات مورد نظر احتمالا در مالزی انجام شده است.

2. طومار توقف کودک آزاری تقدیم مجلس شد.
در نشست اعضای مجموعه پویش و گردانندگان کمپین توقف کودک آزاری با فراکسیون خانواده مجلس، طومار توقف کودک آزاری تقدیم مجلس شد. به گزارش خبرگزاری مهر، در این نشست برخی نمایندگان از جمله مافی، جلودارزاده، ساعی، خاتمی و بادامچی حضور داشتند و طوماری را که در غرفه پویش اصلاحات در نمایشگاه مطبوعات به امضای ۴۴۰ تن از فعالین سیاسی و اجتماعی رسیده بود را تحویل گرفتند.

3. دستگیری زن هزار چهره رازهای مخوف یک پرونده سیاه در مشهد را برملا کرد.
حوادث رکنا: با اعلام یک مورد سرقت سرویس طلا توسط عروس یک خانواده، پیگیری‌های قضایی آغاز شد. اما این تمام ماجرا نبود و پیگیری‌های قضایی یک پرونده به‌ظاهر ساده ٩ ماهِ تمام زمان برد و در نهایت، دادسرا را با یک کلاف سردرگم و پیچیده مواجه کرد، پرونده‌ای که با دستگیری یکی از مهره‌های اصلی ترویج فساد و فحشا در مشهد پایان یافت.
کودکان کار:
۱.به‌کارگیری کودکان در کارگاه های تفکیک زباله توسط پیمانکاران شهرداری.
به گزارش خبرگزاری هرانا، روح الله بابایی صالح درگفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه بخشنامه های ممنوعیت به کارگیری کودکان در کارگاه های تفکیک زباله باید ضمانت اجرایی داشته باشند، گفت: “بر اساس اظهارات مسئولان، سازمان مدیریت پسماند بخشنامه‌ای را به مناطق مختلف ارسال کرد که اگر پیمانکاری بخواهد رسمی و غیررسمی از کودکان استفاده کند مشمول جریمه‌های سنگین خواهد شد و در کنار این قرارداد آنها باطل و این افراد در بلک لیست قرار می گیرند تا دیگر با آن‌ها قراردادی منعقد نشود”.

2. مصدومیت کودک کار؛ مرگ و مصدومیت ۱۳ کارگر در سایه فقدان ایمنی محیط کار. خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته، در سایه فقدان ایمنی محیط کار، ۶ کارگر کشته و ۷ کارگر نیز مصدوم شدند. ایران در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.
3. مرگ فجیع کودکان زباله‌ گرد در اتاقک آتشین و دیگر هیچ!
رکنا: احد و صمد را یادتان هست؛دو پسربچه هفت و هشت‌ساله زباله‌گردی که سال گذشته همین روزها در پارکینگ تفکیک زباله ای که محل زندگی‌شان بود، همراه با پدرشان آتش گرفتند و سوختند. درِ اتاقک‌شان از داخل قفل شد و نتوانستند از آن بیرون بیایند و ماموران پزشکی قانونی تنها تکه های زغال‌مانند سوخته‌شده بدن‌شان را در کاورهای سیاه‌رنگ گذاشتند و بردند. تنها پدرشان توانست از این آتش سوزی، آن هم با 50 درصد سوختگی جان سالم به در ببرد.

کودکان معلول :
1.در این روستا، معلولان را در کپر مخفی می‌کنند/ سهمی ناچیز از زندگی.
به گزارش خبرنگار مهر، جمعیت روستای «اسلام آباد» از توابع بخش «چاه داد خدا» شهرستان «قلعه گنج» کرمان چندان زیاد نیست. روستائیان همه همدیگر را می شناسند، اما در این شرایط هم فرزندان معلول خود را از یکدیگر پنهان می کنند. در روستا، همه با هم فامیل هستند و ازدواج هایشان هم اغلب فامیلی است. این سبک ازدواج سبب شده، آمار معلولیت قابل توجه باشد. خانواده‌ها در یک روستا فرزندان معلول خود را در کپر مخفی می‌کنندتامباداکپرنشینان دیگربا آنها دیدار داشته باشند. در میان اهالی روستا، معلولیت جرم است،جرمی که تاوان آن را معلولان باید بپردازند.

2. بهزیستی: سالانه ۵ تا ۷ هزار کودک دارای معلولیت شنوایی در ایران متولد می‌شوند.
مینو رفیعی، معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی گفت: “سالانه ۵ تا ۷ هزار کودک دارای معلولیت شنوایی در کشور متولد می‌ شود که این مهم اجرای طرحهای غربالگری را بیش از پیش ضروری می سازد.” به گزارش ایرنا، معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی همچنین گفت که مهمترین مشکلات و موانع گسترش و توسعه طرحهای غربالگری، عدم همکاری دستگاه‌ های اجرایی و کمبود اعتبارات است.”

کودکان معتاد :
1.مصرف «گل» توسط دانش‌آموزان ایران افزایش یافت.
عارف وهاب زاده مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی جمعه ۲۲ دی به خبرگزاری دانشجویان ایران،«ایسنا»، گفت: «مصرف گل و حشیش جایگزین شیشه شده است» به گفته او شیشه پیش از این دومین ماده مخدر مورد استفاده در ایران بوده اما طی سال‌های گذشته «مصرف شیشه پائین‌تر آمده است».

کانون دفاع از حقوق بشر در ایران 

کمیته دفاع از حقوق کودک و نوجوان