«

»

اکتبر 25

گزارش نقض حقوق جوان و دانشجو در مهر ماه 1396

تهیه کننده :  احمد هاشمی نژاد –AHMAD HASHEMI NEJHAD

تهیه کننده  نمودار: بیتا اسدپور


آزادی از زندان
راحله راحمی پور و سیاوش حاتم آزاد شدند
به گزارش خبرگزاری هرانا، راحله راحمی پور که به دستور شعبه ۶ دادسرای اوین مورخ ۲۰ شهریورماه سال جاری در منزل شخصی خود بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بود با تغییر قرار بازداشت به کفالت و تودیع آن امروز از این زندان آزاد شد.
سه بازداشتی در سنندج، ارومیه و کرمانشاه آزاد شدند
به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی روز ۱۸ مهر ۱۳۹۶، «فرهاد هادی» سردبیر هفته‌نامه‌ی «ده‌نگی کوردستان» که روز ۱۷ مهر بازداشت شده بود، آزاد شد.


احکام صادره
تایید حکم پنج سال زندان دیگر برای محمود بهشتی لنگرودی
به نقل از حقوق معلم و کارگر، این فعال صنفی که در تاریخ ۱۵ شهریور ۹۴ در منزلشان توسط سپاه ثارالله بازداشت شده بودند ،در دادگاه انقلاب با ریاست قاضی مقیسه به پنج سال حبس تعزیری در دادگاه بدوی محکوم شده بودند که این حکم در دادگاه تجدیدنظر مورد تایید قرار گرفت.
دو نویسنده و یک فعال فضای مجازی در گرگان به زندان و جریمه نقدی محکوم شدند
دادگاه تجدید نظر استان گلستان در شهریور ۱۳۹۶، دو نویسنده و یک فعال معترض به نام‌های روزبه گیلاسیان، الهه سروش‌نیا و نیما صفار را به اتهام نشر اکاذیب در فضای مجازی و اقدام علیه امنیت کشور به زندان و جریمه نقدی محکوم کرد. منبع یاد شده به کمپین گفت روزبه گیلاسیان به یک سال زندان، نیما صفار به تحمل هشتاد روز حبس و الهه سروش‌نیا به پرداخت هشت میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده است.

اخبار دانشگاه
بازداشت یک دانشجو در خوابگاه دانشجویی در سنندج
به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی روز دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶، «مصطفی زاهدنیا» در خوابگاه یکی از دانشگاههای شهر سنندج از سوی نیروهای امنیتی وابسته به سپاه پاسداران بازداشت شد.

علوم پزشکی: تعهدی برای جذب کمک پرستاران نداریم
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از خبرگزاری مهر، جمعی از افراد شرکت‌کننده در آزمون دستیاری پزشکی و پاتولوژیک و تعدادی از نیروهای آموزش‌دیده کمک پرستاری نسبت به برخی سیاست‌های وزارت علوم پزشکی اعتراض کردند.
محرومیت از تحصیل بیش از ۱۰۰ بهایی در سال ۹۶
سایت پیام نیوز که اخبار جامعه بهاییان در ایران را پوشش می‌دهد، گزارش داده در هفته‌های گذشته حداقل ۱۰۰ شهروند بهایی که در کنکور سراسری سال ۹۶ شرکت کرده‌اند به دلیل دیانت‌شان از ورود به دانشگاه و تحصیلات عالیه محروم شدند. برخی از آنها برای چندمین سال شرکت و مجددا مانند سالهای قبل از تحصیل محروم شدهاند.
اخبار عمومی جوانان
دختر شطرنج‌باز ایرانی که به خاطر حجاب از تیم ملی اخراج شد به تیم ملی آمریکا پیوست
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، درسا درخشانی، شطرنج باز ایرانی الاصل و استاد بزرگ و استاد بین‌المللی شطرنج که به دلیل حضور بدون حجاب در رقابت‌های بین‌المللی از تیم ایران اخراج شد، از این پس در تیم ملی آمریکا در مسابقات شرکت می‌کند.
آذری جهرمی در واکنش به بسته شدن تاینی موویز؛ فیلترینگ در کار نیست، سایت تعطیل و عوامل آن دستگیر شده اند
به نقل از صدا و سیما، محمد جواد آذری جهرمی اظهار داشت: “این سایت فیلم و سریال از سوی وزارت ارتباطات فیلتر نشده است بلکه تعطیل و عوامل آن توسط قوه قضائیه دستگیر شده اند”.
توقیف بیش از ۴۰۰ کتاب عرفان حلقه و بهاییان در تهران
رئیس پلیس پیشگیری پایتخت از کشف ۴۰۰ جلد کتاب مربوط به گروه عرفان حلقه و بهاییان در محدوده سرکلانتری یکم پایتخت خبر داد.
اعتراض و تجمع
تجمع دانشجویان دانشگاه تهران و داوطلبان آزمون دستیاری دندانپزشکی
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر مورخ دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶، جمعی از دانشجویان شبانه دانشگاه تهران به دلیل عدم اختصاص خوابگاه مقابل کوی دانشگاه تهران تجمع کردند.
تجمع دانشجویان شهرکرد در اعتراض به فوت یکی از دانشجویان دختر
دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهر کرد در اعتراض به فوت یکی از دانشجویان این دانشگاه تجمع کرده و خواستار استعفای رییس دانشگاه شدند.
تجمع فعالین مدنی در مقابل مجلس در حمایت از سهیل عربی و سایر زندانیان سیاسی
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، امروز دهم مهرماه شماری از فعالین مدنی در پی فراخوان مادر سهیل عربی و در حمایت از این زندانی عقیدتی و سایر زندانیان سیاسی و امنیتی در نزدیکی مجلس دست به تجمع زدند و با در دست داشتن پوسترهایی خواستار رسیدگی به وضعیت فعالان صنفی و مدنی شدند که در حال حاضر به دلیل ابراز عقیده در بند به سر می برند.
چهارتجمعاعتراضیبرگزارشد
کارگران توسعه صنعت آذربایجان، کارگران اتوبوسرانی وعمران شهرداری آبادان، کارگران پیمانکاری شاغل در کنگان و تعدادی از سپرده گذاران موسسه مالی و اعتباری آرمان در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

اعتصابیون

احسان مازندرانی در اعتصاب غذا به سر می‌برد
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، احسان مازندرانی در اعتراض به رفتار اشتباه صورت گرفته در تاریخ آزادی‌اش از سوی اجرای احکام و تداوم حبس دست به اعتصاب غذا زده است.
ایران -تداوم اعتصاب غذای دانشجوی زندانی در زاهدان به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان نه به اعدام؛ ابوبکر رستمی دانشجوی زندانی ابوبکر که محکوم به اعدام است در اعتراض به شکنجه های وحشیانه و انتقال به سلول انفرادی در زندان مرکزی زاهدان دست به اعتصاب غذا زد.
تشنج سهیل عربی در بند هفت اوین/ توقف اعتصاب غذای خشک
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سهیل عربی شامگاه چهارشنبه ۱۲ مهرماه در بندهفت زندان اوین پس از ۱۲ روز اعتصاب غذای خشک به تشنج دچار شده و امروز پس از دیدار با مقامات امنیتی سپاه به صورت مشروط اعتصاب غذای خشک خود را متوقف کرده است.
اعزام اورژانسی به بیمارستان؛ گزارشی از وضعیت حمزه درویش در بیست و یکمین روز از اعتصاب غذا
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حمزه درویش زندانی سنی مذهب زندان رجایی شهر کرج که در ۱۶ شهریورماه با وعده مسئولین مبنی بر رسیدگی به مشکلات حقوقی و شرایطش به ۲۸ روز اعتصاب غذا پایان داده بود تنها پس از چهار روز با مشاهده خلف وعده مسئولین دست به اعتصاب غذا زد. وی بیست و یکمین روز اعتصاب غذای خود را با ضعف جسمانی و افت فشار خون سپری می کند.

اعدام
یک زندانی در رشت اعدام شد
به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز شنبه ۲۲ مهر ماه یک زندانی در زندان مرکزی رشت اعدام شد. این زندانی که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود “حمیدرضا خوشبخت” نام داشته است.
یک زندانی در کرمان اعدام شد
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، معاون دادستان عمومی و انقلاب کرمان از اجرای حکم اعدام “فردی که اقدام به گروگانگیری افاغنه و اخاذی از آنان می کرد خبر داد” و افزود: “مجازات های سنگین در انتظار مرتکبین جرائم خشن از جمله گروگانگیران افاغنه است”.
بازداشت
یک شهروند بهایی در رشت بازداشت شد
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز گذشته نیروهای امنیتی با حکم دادستانی شهر رشت به منزل خانواده هروی مراجعه و اقدام به بازداشت نازیلا خانی پور (هروی) کردند.
هنا کوشکباغی به زندان امیرآباد گرگان منتقل شد
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ هنا کوشک باغی جهت اجرای حکم خود را به زندان معرفی کرد.
بازداشت یک جوان اهوازی از سوی نیرو های امنیتی
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، نیروهای امنیتی روز گذشته ۱۷ مهرماه محمد حزباوی، شهروند ۲۵ساله را بازداشت کرده‌اند.
بازداشت یک شهروند بهایی در تهران
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، کامران شهیدی، شهروند بهایی، روز دوشنبه ۳ مهر۱۳۹۶ توسط مأمورین امنیتی بازداشت و محل کسب وی نیز پلمب گشته است.
دستگیری گرداننده کانال نذری‌یاب
رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان زنجان از دستگیری گرداننده کانال تلگرامی نذری‌یاب خبر داد. پلیس زنجان از دستگیری وی در “محل اختفا” خبر داد. این دستگیری در حالی است که در سالهای اخیر فعالیت کانالها، سایتها و حتی اپلیکیشن های تخصصی پیدا کردن غذای نذری در ایام محرم رونق فراوانی یافته است.
احراز هویت ۳۶ تن از بازداشت شدگان روزهای اخیر در مناطق کردنشین
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، برخی از افرادی که از فاصله‌ی زمانی ۳ مهر ۱۳۹۶، تاکنون بازداشت شده‌اند، با اتهامات سیاسی دیگری مورد پیگرد قرار گرفته‌اند‌ که تفکیک آنها در حال حاضر میسر نیست. شماری از بازداشت‌شدگان با اخذ تعهد و برخی با تودیع وثیقه آزاد شده‌اند.
وضعیت زوج “نوکیش مسیحی” بازداشتی در تهران همچنان نامشخص است
به نقل از محبت نیوز، این زوج نوکیش مسیحی به دفتر پیگیری اطلاعات سپاه احضار شده بودند، اما پس از چند ساعت که توسط ماموران امنیتی مورد بازجویی قرار گرفتند، ماموران در همان مکان اقدام به بازداشت آنان نموده و احتمالن به زندان اوین منتقل شده‌اند

زندانی سیاسی

جلوگیری از حضور سهیل عربی در دادسراارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز مورخ ۱۸ مهرماه سهیل عربی زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین جهت اخذ آخرین دفاعیات از بابت پرونده مفتوحه به شعبه ۳ بازپرسی دادسرای مقدسی زندان اوین فراخوانده شد.
مجید مقدم برای ادامه حبس به زندان اوین بازگشت به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح امروز ۱۱ مهرماه ۹۶، مجید عابدین زاده مقدم جهت تحمل باقی مانده محکومیت ۳ سال حبس، خود را به زندان اوین معرفی کرد.
برخورد فراقانونی مسئولین با زندانی سیاسی معترض در زندان زاهدان
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ابوبکر رستمی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام که در زندان زاهدان به سر می برد امروز صبح به تصمیم مسئولین زندان جهت تنبیه به قرنطینه زندان تبعید شد.
زندانیاندرخواست بررسی مجدد پرونده اسماعیل عبدی از سوی دستگاه قضایی رد شد
وکیل اسماعیل عبدی، دبیر ریاضی چهل و سه ساله که به دلیل فعالیت سندیکایی در قالب کانون صنفی معلمان بازداشت و زندانی شده، از رد درخواست اعاده دادرسی (بررسی مجدد پرونده) از سوی دستگاه قضایی خبر داد.
کارگران آتش‌سوزی در کارخانه جهان ترمز ۲ مصدوم و ۱ کشته برجای گذاشت
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مدیر روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کاشان گفت: “این حادثه عصر روز (چهار شنبه ۱۹ مهرماه) در شرکت جهان ترمز واقع در شهرک صنعتی راوند کاشان رخ داد و حجم گسترده آتش باعث کشته شدن یک کارگر و جراحت ۲ کارگر دیگر این واحد صنعتی شد”.
مصدومیت ۵۳ کارگر در سایه فقدان ایمنی محیط کار۵۳کارگر در سایه فقدان ایمنی محیط کار دچار مصدومیت شده اند. ایران در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

نامه های زندانیان

نامه سرگشاده سهیل عربی به مناسبت پایان اعتصاب غذا سهیل عربی، زندانی عقیدتی محبوس در زندان اوین اخیرا به حدود دو ماه اعتصاب غذای اعتراضی خود پایان داده است. او در روزهای گذشته به بند ۳۵۰ زندان اوین که محل شناخته شده نگهداری زندانی سیاسی است منتقل شد. آقای عربی به مناسب این جابجایی و پایان اعتصاب غذای خود نامه ای نوشته است که در ادامه میخوانید.
محمد نظری: من بی‌کس‌ترین زندانی این شهرم
یه نقل از بی بی سی، آقای نظری با تاکید بر اینکه اعتصاب غذایش برای اجرای قانون است، نوشته است: “خواسته‌ام نه آزادی و نه مرخصی بلکه اجرای قانون است. قانونی که با اجرای آن ۴ سال و نیم پیش باید آزاد می‌شدم ولی دست‌های نامریی قدرت و امنیت از اجرای این قانون (مواد ۱۰ و ۹۹ و ۱۲۰ و ۷۲۸ از قانون مجازات اسلامی جدید) درباره من جلوگیری می‌کنند. حال پس از ۲۴ سال زندان و در عین تنهایی و بی‎کسی هیچ راه دیگری جز اعتصاب برایم نمانده است.”

نقض حقوق بشر

صدور حکم ۹۹ ضربه شلاق برای یک متهم
شعبه پنجم دادگاه کیفری استان تهران یک متهم را به تحمل ۹۹ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید محکوم کرد. میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های غیر‌انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.
گفت وگو با مهوش ثابت، شهروند بهایی بعد از تحمل ده سال زندان برای اتهاماتی که هیچ‌گاه ثابت نشد
هوش ثابت، از رهبران جامعه بهایی ایران و عضو سابق گروه یاران که روز دوشنبه، ۲۷ شهریور ماه بعد از ۱۰ سال از زندان آزاد شد در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران گفت که هرگز اتهاماتی که طی ده سال به او منتسب کرده‌اند را نپذیرفته و هرگز کوچک‌ترین سند و مدرک و دلیلی دال بر این اتهامات ارائه نشده است.
وخامت حال آتنا دائمی پس از پایان دوران نقاهت از بیمارستان به زندان بازگشت
حسین دائمی، پدر آتنا دائمی، فعال مدنی زندانی در توییتر خود نوشت: پرنده منو بردن تو قفس، آتنای من امروز از بیمارستان مرخص شد و به زندان بازگشت.”
آتنا دائمی فعال مدنی زندانی برای انجام عمل جراحی مدتی از زندان به بیمارستان انتقال داده شده بود.
با تاخیری طولانی سرانجام آتنا دائمی مورد عمل جراحی قرار گرفت
به گزارش خبرگزاری هرانا، پس از مدتها کارشکنی بهداری زندان اوین خانم دائمی امکان اعزام به بیمارستان و انجام عمل جراحی برداشتن کیسه صفرا را پیدا کرد. برنامه قبلی عمل جراحی وی در ۳ مهرماه به دلیل خودداری خانم دائمی از بستن دستبند و پابند از سوی زندان لغو شده بود.
تشدید بیماری رضا شهابی و خلف وعده مجدد مسئولین به گزارش هرانا، سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه از وخامت حال رضا شهابی خبر می دهد

بین المللی

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل: اتهام‌های جدید به نازنین زاغری عمیقاً نگران‌‌کننده است
خبرگزاری هرانا – کارشناسان حقوق بشری سازمان ملل روز جمعه ۲۸ مهرماه از ایران خواستند تا فورا نازنین زاغری، شهروند ایرانی- بریتانیایی را از زندان آزاد کند.

فراخوان کمیته :
کمیته دفاع از حقوق جوان و دانشجو و نمایندگی اتریش
21/10/2017 راس ساعت 20 به وقت اروپای مرکزی

جمع بندی اماری از گزارشات:
ازادی از زندان : 2 مورد
احکام صادره: 2 مورد
اخبار دانشگاه: 3 مورد
اخبار عمومی جوانان: 3 مورد
اعتراض و تجمع: 4 مورد
اعتصابیون :4 مورد
اعدام:2 مورد
بازداشت:7 مورد
بین المللی: 1 مورد
زندانی سیاسی: 3 مورد
زندانیان: 1 مورد
کارگران:2 مورد
وخامت حال: 3 مورد
نامه های زندانیان:2 مورد
نقض حقوق بشر:2 مورد

کانون دفاع از حقوق بشردر ایران
کمیته دفاع از حقوق جوان و دانشجو