«

»

اکتبر 20

گزارش نقض حقوق محیط زیست در مهر ماه 1396

تهیه و تنظیم :  نادر زندی

در مهر ماه نیز همچون ماههای گذشته شاهد نقض حقوق محیط زیست بودیم که به اختصار به درج مطالب ان پرداخته ایم تا به اطلاع همگان برسانیم.

دستگیری شکارچیان  متخلف

در این ماه عاملین شکار های غیر مجاز : یک میش و یک بره میش در پارک ملی توران،9  خرگوش وحشی در چالدران ، یک گورخر آسیایی در توران ، سه کل وحشی در ارتفاعات البرز مرکزی ، یک کل و یک بز وحشی در مراکان ، یک میش وحشی در سقز ، یک قوچ وحشی در پارک ملی تندوره ، یک میش وحشی در آرادان ، یک کل وحشی در ارتفاعات مرزی آذربایجان غربی ، یک میش و یک بره میش وحشی در تندوره ، 2 طاقه قرقاول در بهشهر و یک آهو در موته همگی دستگیر شدند.همچنین عامل شکار یک کل وحشی در بمو پس از پرداخت یکصد میلیون ریال جریمه نقدی و عاملین شکار غیر مجاز یک قوچ وحشی در نیک شهر پس از واریز 50 میلیون ریال جریمه نقدی به دادگاه معرفی شدند.در موردی دیگر عامل شکار 6 پرنده وحشی در خوی به پرداخت 9 میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد.

آتش سوزی ها

متاسفانه در این ماه 3 هکتار از مراتع تاراز کوهرنگ چهارمحال و بختیاری  و 100 هکتار از جنگل سوزنی برگ دست کاشت در شرق استان گلستان طعمه حریق شدند.

شکار پرندگان مهاجر

سازمان دامپزشکی با اشاره  به این که ورود پرندگان مهاجر وحشی به کشور تهدید شیوع ویروس بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان را به همراه دارد و این امر میتواند سلامت و بهداشت شهروندان را به مخاطره افکند  بطور موکد در خواست ممنوعیت شکار این دسته از پرندگان را در سراسر کشور دارد ، لذا دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید با توجه به تاکیدات سازمان دامپزشکی و به منظور تامین سلامت عمومی و مقابله با شیوع احتمالی عامل بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان ، شکار پرندگان مهاجر وحشی تا اطلاع ثانوی در سراسر کشور ممنوع اعلام میشود.

حقوق حیوانات

در روز 12 مهر ماه صد ها تن از مدافعان حقوق حیوانات قصد برگزاری تجمعی در مقابل سازمان محیط زیست تهران را داشتند که با ممانعت نیرو های انتظامی روبرو و حداقل 2 تن در این میان بازداشت شدند.حاضرین در صحنه پس از ممانعت نیرو های انتظامی تجمعات پراکنده ای در اطراف پارک پردیسان برگزار کردند.این تجمع در حمایت از حقوق حیوانات به بهانه قتل اخیر یک خرس در استان گلستان و با خواست مشخص تصویب قانون مبارزه با حیوان آزاری قرار بود برگزار شود.

معضل ریز گرد ها

در روز 12 مهرماه در استان سیستان و بلوچستان  به علت وزش طوفان و پراکنده شدن ریزگرد ها غلظت ذرات معلق در هوای منطقه را به 676 میکروگرم بر متر مکعب رسانده که با توجه به ابنکه حد مجاز و استاندارد ذرات معلق  در هوا 150 میکرو گرم بر متر مکعب است این عدد معادل 4.5 برابر حد مجاز است .باید اشاره کنم که متاسفانه در روز 26 مهرماه هم به علت وزش باد با سرعت 80 کیاومتر میزان غلظت ذرات معلق در هوای سیستان  و بلوچستان به 11 برابر حد مجاز رسید.

شیوع طاعون نشخوار کنندگان

متاسفانه براثر شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در پارک ملی صیدوا در استان سمنان تاکنون حدود 60 عدد قوچ و میش وحشی و در پارک ملی سالوک 20 بره میش وحشی از بین رفته اند.قابل ذکر است که در سال های 94 و 95 نیز شیوع ابن بیماری در مناطق هفتاد قله اراک ، طالقان ، الموت ، خرمنه سرطارم.خجیر و سرخه حصار و پارک باباامان بجنورد باعث از بین رفتن بیش از 2 هزار کل و بز وقوچ و میش در این مناطق شد.

معضل خشکسالی

شوربختانه در این ماه نیز مانند ماه های گذشته خبرهای زیادی در مورد آب و خشکسالی داشتیم که به تعدادی از انها اشاره میکنم.1.رسیدن ایران به ورشکستگی آبی ، بر طبق گفته رییس جدید سازمان محیط زیست سالانه 88 میلیارد متر مکعب در کشور آب تولید میشود ولی مصرف سالانه  آن 97 میلیارد متر مکعب است و وضعیت استحصال از منابع آبی تجدید پذیر کشور به 110 در صد رسیده که این وضعیت بسیار خطرناک است و شاهد آن هستیم که امروزه یک تالاب و دریاچه زنده در کشور نداریم و از این متعجب هستیم که چرا حجم ریزگرد ها ی کشور افزایش یافته است.

2.نیمی از خراسان شمالی گرفتار خشکسالی ،این استان 51 در صد در خشکسالی شدید .36 در صد آن در خشکسالی متوسط  و 9 در صد در خشکسالی خفیف ارزیابی شده و اهالی برخی از روستا های این استان روزانه برای دسترسی به چشمه آب بارها مسیر یک کیلو متری را طی میکنند ،چشمه ای که تقریبا خشک شده است 3 .استان سیستان و بلوچستان نیز 80 در صد تحت تاثیر خشکسالی است. طبق آمار 48 در صد مساحت این استان تحت تاثیر خشکسالی متوسط ،  27.3 در صد خشکسالی شدید و 3.9 در صد خشکسالی خیلی شدید قرار دارد و حجم سد ها 19 در صد نسبت به سال ابی گذشته کاهش یافته به طوری که در یک میلیارد و 900 میلیون متر مکعب حجم فعلی سد های استان تنها حدود یک میلیارد متر مکعب آب ذخیره شده است ، 4 .سیرکان تنها شهر بدون آب در ایران. سیرکان شرقی ترین شهر ایران است که با وجود لوله کشی آب به دلیل بی تدبیری مسئولان مردم  سال هاست که با مشکل آب دست و پنجه نرم میکنند.مردم این شهر بسیار قانع هستند و خواسته آنها تنها 2 ساعت آب در روز است تا بتوانند زتده بمانند.5 .روستای آب بلوط فاقد آب لوله کشی.این روستا در استان چهار محال و بختیاری قرار دارد که اهالی آن مجبور هستند روزانه چندین بار مسافت 3 کیلو متری راه چشمه تا روستا را مداوم در رفت و آمد باشند.در پایان این بخش نیز باید اشاره کنم که حجم بارش ها و روان آب ها در کشور در مقایسه با سال آبی گذشته منفی است.

دیگر خبر های زیست محیطی

1.تعطیلی یک واحد آلاینده شن و ماسه در آمل  2.کشف اجزای بدن 12 پستاندار و 20 پرنده وحشی از شکارچیان متخلف در کرمان  3.کشف لاشه دو فوک خزری در استان گیلان .4 .از بین رفتن یک توله خرس قهوه ای در کجور مازندران  5.عرضه غیر قانونی پرندگان مهاجر در بازار لنگرود .6.تلف شدن 1500 پستاندار بزرگ جثه در تصادفات جاده ای در ده سال گذشته .7.دستگیری متخلف زنده گیری پرندگان شکاری در هرمزگان  8.دستگیری عوامل باند قاچاق هوبره در خواف .9.جمع آوری 30 تله زنده گیری پرنده در مشکین شهر .10.تخریب 20 حلقه چاه غیر مجاز در اصفهان  11.تخریب 5 کومه غیر مجاز شکار در تالاب بین المللی انزلی .12.افزایش شدید رشد جلبک در رودخانه دز. 13 .کاهش یک میلیون هکتاری مساحت تالاب های کشور 14.کشف 1473 قطعه پرنده قاچاق در سیستان و بلوچستان 15. و مشاهده پدیده کشند قرمز در سواحل چابهار.