«

»

سپتامبر 27

گزارش نقض حقوق کودک و نوجوان در شهریور ماه 1396

تنظیم نمودار از: لیدا اشجعیLida Ashjaei

با توجه به بی توجهی که خبرگزاریهای داخلی ومسئولین جمهوری اسلامی هم به ان اذعان دارند که اولویت در مجلس شورای پرداختن به مشکلات سیاسی و حل معظلات کشورهای اسلامی است ؛بنابراین وقت و بوجه  ای برای تنظیم و تصویب لوایح وحمایت قانونی از کودکان و نوجوانان را باقی نمیگذارد ؛بنابراین این امار گوشه ای است از نقض حقوق کودکان ونوجوانان که درجمهوری اسلامی روی میدهد.

گزارش نقض حقوق کودک و نوجوان در شهریور ماه 96

             Farhad Nassiriفرهاد نصیری

دبیر مجمع ملی کنوانسیون حقوق کودک: هنوز نسبت به حقوق کودک، بیگانه هستیم. : دبیر مجمع ملی کنوانسیون حقوق کودک با اشاره به اقدامات خوبی که با راه‌اندازی این مجمع ملی برای ترویج حقوق کودکان در کشور انجام شده است، گفت: هنوز نسبت به حقوق کودک، بیگانه هستیم. مظفر الوندی در نشست کارگروه زنان و خانواده استان یزد با بیان این که کودک فردی مستقل و دارای حقوق است، گفت: حمایت از حق کودکان نیاز به گفتمان‌سازی دارد چرا که هنوز نسبت به حقوق کودک بیگانه هستیم.  ( خبر گزاری ایسنا )

نتایج نگران کننده مصرف «الکل» بین جوانان و نوجوانان. به گزارش ایسنا، دکتر مصطفی حمدیه با بیان اینکه اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر بی‌شک از راه‌های موثر و نتیجه‌بخش در این عرصه می‌باشد، گفت: اینکه آگاهی همه اقشار جامعه نسبت به این اعتیاد و عوارض آن بالا برود و افراد جامعه بدانند که مواد مخدر چه خطراتی دارد و هشدارها را جدی بگیرند قطعا در کاهش و جلوگیری از اعتیاد موثر خواهد بود.(  خبر گزاری ایسنا )

خانواده‌ای که پول خرید نان هم ندارند/ کودک دو ساله در انتظار مهر ایرانی‌ها . ۴ نفر هستند و خانه‌ای برای سرپناه ندارند، کودک دو سالشان عمل جراحی کرده و همه دار و ندارشان را برای درمان او داده‌اند؛ پول دارو و حتی خرید یک تکه نان هم ندارند، دستشان از همه جا کوتاه شده و امیدشان … ، بی تابی می‌کرد و گرسنه بود مدام از مادرش می‌خواست برایش غذای بخرد اما مادر نمی‌توانست، چون پولی برای خرید نداشت. ( خبرگزاری تسنیم   )

ابتکار: خشونت داخل خانه علیه زنان و کودکان بسیار زیاد است . معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور گفت: دسترسی به فرصت‌های مساوی و برابر برای دختران کشور بنا به دلایل مختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی فراهم نیست به همین دلیل باید برای این مسئله برنامه‌ریزی‌های صحیح و به هنگام داشته باشیم. (  خبر گزاری ایسنا )

مجازات آزار و اذیت کودکان مشخص شد/ تعیین مجازات حبس۱۰ تا ۱۵ سال برای خرید و‌ فروش و قاچاق اعضای بدن کودک.  حسن نوروزی در در تشریح جلسه امروز سه‌شنبه (7 شهریور ماه) کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، گفت: مواد 12، 13 و 14 لایحه حمایت از حقوق اطفال و نوجوان در این جلسه بررسی و به تصویب نمایندگان رسید. بر اساس ماده مصوب 12 این لایحه؛ «هرگونه معامله راجع به اطفال و نوجوانان از جمله خرید و فروش آنها ممنوع و مرتکب به حبس درجه 6 محکوم می‌شود، چنانچه این رفتار با هدف فحشا، هرزه‌نگاری، برداشت اعضا و جوارح و استفاده از طفل یا نوجوان در رابطه با جرم باشد، مرتکب به مجازات درجه 5 محکوم می شود.» ( خبرگزاری خانه‌ملت )

کشته شدن ۱۱ نفر در واژگونی اتوبوس دانش‌آموزان ایرانی . در اثر چپ شدن اتوبوس دانش‌آموزان در جنوب ایران، دست‌کم ۱۱ نفر کشته شده‌اند، که ۹ نفر از آنان دانش‌آموز بوده‌اند. محمدرضا عالی‌منش، رئیس مرکز اورژانس استان فارس گفته دو دانش‌آموز هم قطع عضو شده‌اند.( بی بی سی )

رئیس روابط عمومی آموزش و پرورش فارس: تعداد فوتی‌ها همان 9 نفر است.  رئیس اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان فارس گفت: تعداد فوت شدگان حادثه واژگونی اتوبوس دانش آموزان 9 نفر است و هیچ افزایشی نداشته است. ( خبرگزاری رنگین کمان  )

مردی در شیراز فرزند یکساله خود را با خوراندن مرگ موش کشت . این شخص قبلا مرتکب قتل شده بود که دراعترافات خود اعلام کرد:‌ “پس از اقدام به قتل مهدی با خبر شدم که او در بیمارستان فوت کرده است و سایه مرگ و اعدام را بالای سر خود دیدم و در این مدت آوا دختر یکساله ام را مجسم می کردم که چگونه با یتیمی و بدون داشتن پدر زندگی خواهد کرد و تصممیم گرفتم برای اینکه آوا بدون پدر، بزرگ نشود او را به قتل برسانم”.(. به گزارش خبرگزاری هرانا  به نقل از ایرنا،)

۷۰ تا ۹۰ درصد مرگ و میر ناشى از تصادف مربوط به عوامل انسانى است/ آخرین وضعیت دانش آموزان هرمزگانی. به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ ایرج حریرچی سخنگوى وزارت بهداشت در نشست خبرى وزارت بهداشت که صبح امروز در این وزارتخانه برگزار شد، درباره تصادفات جاده اى گفت: ۷۰ تا ۹۰ درصد مرگ و میر ناشى از تصادف مربوط به عوامل انسانى مثل سرعت غیرمجاز، خواب آلودگى، صحبت با موبایل و غیره است. (خبرنگاران جوان؛)

لباس فرم مدارس؛ جنس نامرغوب، پول مرغوب. لباس فرم مدارس بدلیل استفاده از جنس نامرغوب در تهیه و هزینه غیرمتعارفی که باید برای آنپرداخت شود، طی سال های اخیر به یکی از دغدغه های والدین دانش آموزان تبدیل شده است.(ایرنا )

تفکیک بازی‌های کودکان به «دخترانه» و «پسرانه» و عواقب آن. یک کارشناس ارشد روانشناسی با بیان اینکه دخترانه و پسرانه کردن اسباب‌بازیها ریشه‌ای فرهنگی دارد تصریح کرد: از گذشته این کلیشه‌ها بین کودکان وجود داشته است. اینکه تفیک بازی‌های دختران و پسران نه تنها باعث می‌شود آنها نسبت به یکدیگر شناختی نداشته باشند بلکه در بازی‌هایشان به نوع اغراق شده‌ای این تفاوت‌ها را بازتولید می‌کنند. (  خبر گزاری ایسنا )

«مشکلات خانوادگی»علت 30 درصد تماس‌ها با صدای یارا/مسایل مربوط به «پسران» در صدر تماس‌ها. شیرین صدر نوری در گفت‌وگو با ایسنا، به اعلام آمار منتشر شده صدای یارا در پنج ماه نخست سال جاری پرداخت و گفت: در پنج ماهه اول سال جاری تعداد 516 تماس با صدای یارا برقرار شده است که از این تعداد 89 درصد تماس گیرندگان مادران، هفت درصد کودکان و 2 درصد نیز کسانی بودند که به نحوی با کودک مرتبط بودند این در حالیست که 2 درصد از تماس‌ها نیز از طرف پدران بوده است.  (  خبر گزاری ایسنا )

. گروه جامعه- فائزه مومنی: چند سال پیش، پدیده « خون‌بازی» به وسیله بعضی از کارشناسان آموزشی میان دانش‌آموزان شناسایی شد. آن‌ها از آموزش و پرورش خواستند تا این موضوع بحرانی نشده و میان دانش‌آموزان شیوع پیدا نکرده است با آن مقابله کند. «خون‌بازی»، پدیده‌ای است که طی آن دانش‌آموزان دست‌های خود را با وسیله‌ای تیز خراش و در معرض عموم قرار می‌دهند.   (خبرگزاری مهر)

مورچه‌ها به نوزادن رها شده در کنار سطل زباله بیمارستان رحم نکردند

صدای گریه از محوطه بیمارستان شنیده می‌شد، نوزاد‌های دو قلو در یک پتو پیچیده شده و در کنار سطل زباله ر‌ها شده بودند، دو نوزادی که خواهر و برادر بودند و مورچه‌ها به صورت آنها هجوم برده بودند.( خبرگزاری تسنیم   )

پیدا شدن سه نوزاد رها شده در لنجان و بندرعباس. نوزاد سر راهی سه روزه در لنجان تحویل بهزیستی اصفهان شد. همزمان دو نوزاد دوقلو که خواهر و برادر بودند و در کنار سطل زباله بیمارستانی در بندرعباس رها شده بودند توسط عابرین پیدا شدند. مورچه ها به صورت این دو نوزاد آسیب زده بودند.  ( خبرگزاری هرانا  )

سخنگوی قوه قضائیه: حکم اعدام متهم به قتل بنیتا صادر شد. سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری امروز خود از صدور حکم اعدام متهم به قتل بنیتا، کودک هشت ماهه خبر داد. به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از برنا، حکم متهم ردیف اول پرونده کشته شدن کودک هشت ماهه ای که در جریان سرقت خودرو پدرش به قتل رسیده بود از سوی قضات دادگاه کیفری یک استان صادر شد. ( خبرگزاری هرانا  )

 جهانگیری: بیش از ۱۱میلیون نفر در وضعیتی نامناسب اطراف شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند. معاون اول رییس جمهوری ایران تایید کرده است که در حال حاضر بیش از ۱۱ میلیون نفر در وضعی نامناسب به عنوان حاشیه نشین در اطراف شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند. اسحاق جهانگیری با ارائه این آمار گفته است پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در اولویت قرار دارد: «پیشگیری در زمینه آسیب‌های اجتماعی وظیفه اصلی دولت است که در اولویت قرار دارد.»  ( رادیو زمانه )

حضور کودکان و حاشیه های اجرای حکم قاتل آتنا اصلانی در پارس آباد.  حکم نهایی قاتل اتنا اصلانی دخر خردسال پارس آبادی صبح روز چهارشنبه با حضور شهروندان پارس آبادی همراه با حاشیه هایی از جمله حضور پرشمار کودکان اجرا شد. (. به گزارش خبرگزاری هرانا )

تشریح آخرین بررسی‌ها از حادثه واژگونی اتوبوس دانش‌آموزان هرمزگانی. رئیس کمیته بررسی کننده حادثه واژگونی اتوبوس دانش آموزان هرمزگانی گفت: در حال حاضر منتظر ارائه گزارش نهادهای ذیربط در این زمینه هستیم تا نتیجه را به کمیسیون آموزش هم اعلام کنیم.  (  خبر گزاری ایسنا )

همایش شیرخوارگان حسینی در آستارا،یاسوج و کرمانشاه. (  خبرگزاری ایرنا )

اخبار

برای قاتل آتنا حکم اعدام در ملأ عام و قصاص صادر شد . مردی که متهم به تجاوز و قتل آتنا اصلانی دختر ۶ ساله اهل پارس‌آباد است به جرم تجاوز از سوی دادگاه اردبیل به اعدام در ملأ عام محکوم شد. اسماعیل همچنین به جرم قتل عمد به قصاص نفس هم محکوم شده است.رئیس‌کل دادگستری استان اردبیل از صدور حکم اعدام برای متهم به قتل آتنا خبر داد. به گزارش فرارو رئيس‌کل دادگستری اردبیل گفته است: «متهم از بابت تجاوز به عنف محکوم به اعدام، از بابت یک فقره قتل عمد محکوم به قصاص نفس، از بابت سرقت محکوم به حبس و شلاق و رد مال شد     ( دویچه وله )

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل باردیگر نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرد. زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز سه شنبه در گزارش تازه خود، بار دیگر نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرد. به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رادیو فردا، در این گزارش آمده است که ایران همچنان به شدت آزادی عقیده و بیان را محدود می کند. آقای رعد الحسین گفته است که دفتر او گزارش های متعددی از مدافعان حقوق بشر، روزنامه نگاران و فعالان رسانه های اجتماعی که دستگیر و بازداشت شده اند، دریافت کرده است. (  خبرگزاری هرانا )

ازدواج کودکان

لایحه اصلاحی “ممنوعیت ازدواج فرزندخوانده با سرپرست” در راه مجلس.مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور از «حذف ازدواج فرزندخوانده با سرپرست» چه در زمان حضانت و چه بعد از آن، از متن قانون خبر داد و گفت که هم اکنون دولت لایحه اصلاحی «ممنوعیت ازدواج فرزند خوانده با سرپرست» را تدوین و به زودی به مجلس شورای اسلامی ارسال خواهد کرد.  (  خبرگزاری هرانا )

وضعیت ازدواج، طلاق و بارداری کودکان از دریچه آمارهای رسمی؛ بیش از ۳۷ هزار ازدواج دختران زیر ۱۵ سال . با توجه به داده‌های سازمان ثبت احوال کشور، در سال ۹۴ آمار ازدواج دختران زیر ۱۵ سال به میزان ۳۷ هزار و ۱۱۷ بوده است که نسبت به سال گذشته ۳ هزار و ۲۸۷ مورد کاهش داشته است.۶۸ درصد این افراد به علت سنت‌های قومی، ۲ درصد به علت اعتیاد، ۹ درصد فقر، ۱۷ درصد علاقه و ۱۱ درصد بنا به سایر علل مجبور به ازدواج در کودکی شده‌اند.   (  خبرگزاری هرانا )

ازدواج عروسکان و رؤیاهای بر باد رفته کودکی. هفده درصد ازدواج‌هایی که در ایران ثبت ‌می‌شوند مربوط به کودکان زیر ۱۸ سال است. کارشناسان معتقدند والدین، دخترکان خود را طبق سنت‌های پوسیده‌ای مانند خون‌بس و ناف‌بری و یا به ازای پول به عقد مردان بزرگ‌سال در می‌آورند. ازدواج کودکان یکی از مصادیق نابرابری میان زن و مرد در هر جامعه‌ای است. در جوامع سنتی این کهنه‌رسم نامناسب، ظاهرا تدبیری است برای محافظت از کودکان در برابر تعرض و سوءاستفاده‌های جنسی و یا تأمین رفاه اقتصادی کودک. ( دویچه وله )

ازدواج اجباری دختران خردسال در آذربایجان شرقی درحال افزایش است. معاون امور فرهنگی و جوانان اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی از درحال افزایش بودن رقم ازدواج‌های اجباری دختران خردسال در این استان خبر داد. وی گفت هزارات دخترا ١٠ تا ١۴ سال با مردان ٢٩ تا ٣۵ ساله مجبور به ازدواج شده اند  (  خبرگزاری هرانا )

آمار بالای ازدواج زودهنگام دختران؛ دخترانی که بچگی را پشت حجله جای می گذارند. بر اساس پژوهشهای انجامشده در هفت استان کشور به ترتیب در خراسانرضوی، آذربایجانشرقی، خوزستان، سیستانوبلوچستان، آذربایجانغربی، اصفهان و هرمزگان بیشترین نرخ ازدواج زودهنگام ثبت شده است. بر اساس برخی آمارها گفته میشود ۱۷درصد دختران ایرانی زیر ۱۸سال ازدواج میکنند که بخش عمده آنها در سنین ۱۵ تا ۱۸سالگی قرار دارند و بخش کمتری از آنها هم زیر ۱۵سال سن دارند. بنابراین بهطور میانگین سن ازدواج زودهنگام دختران بین ۱۶ تا ۱۷سالگی است، اما برابر آمار سازمان ثبت احوال کشور تنها در سال۹۴ بالغ بر ۳۷هزار دختر زیر ۱۵سال ازدواج کردهاند که این نشان میدهد ازدواجهای زیر ۱۳سال نیز در کشور رقم قابل ملاحظهای دارد.   (  خبرگزاری هرانا )

                                اعدام کودکان

اعدام در ملاءعام، بازدارنده یا خشونت زا؟ ه گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، درست همانند وقوع رخدادی مهم، از روز یا هفته ها قبل اطلاع رسانی صورت می گیرد که فلان مجرم در میدان یا خیابانی اصلی شهر به دارآویخته خواهد شد. به عبارت بهتر مردم شهر از کوچک و بزرگ، زن و مرد دعوت می شوند تا شاهد مجازات فردی باشند که جرم بزرگی مرتکب شده است؛ با هدف اینکه شاید زخم نشسته بر پیکر خانواده یک قربانی التیام یابد، افکار عمومی ارضا شود و معدود مجرمان حاضر در جمع از دیدن این صحنه متنبه شوند و به سراغ بزهکاری نروند.(  خبرگزاری ایرنا )

دولت غیر مسئول

اموزش و پرورش

رویکرد “نژادپرستانه” در شیوه‌نامه تازه آموزش و پرورش ایران . طبق پیش‌شرط‌های جدید آموزش و پرورش، داوطلبان شغل معلمی که لهجه غلیظ بومی و غیرفارسی داشته باشند، نمی‌توانند در آموزش و پرورش استخدام شوند. منتقدان این شیوه‌نامه را “نژادپرستانه” می‌دانند. شیوه‌نامه‌ای از سوی مرکز برنامه‌ریزی نیروی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش منتشر شده که در آن به‌ویژه در بخش محدودیت برای زنان، به موارد عجیبی از قبیل سابقه جراحی‌های رحمی و ناباروری اشاره شده که مانع از استخدام زنان می‌شود. ( دویچه وله )

معلمانی که ۶ماه حقوق نگرفته اند؛ فقر درمدارس غیردولتی مناطق محروم .  در حالیکه کمتر از یک ماه به بازگشایی مدارس مانده است اما هنوز نیروهای خرید خدمات آموزشی حقوق سال تحصیلی گذشته را دریافت نکرده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، منطقه که محروم باشد. همه چیز موازی هم محروم می شود. از آموزش گرفته تا بهداشت و درمان، از نبود جاده گرفته تا آب و برق و گاز. حتی جغرافیا هم جبر خود را نشان می دهد. .(  خبرگزاری هرانا – )

مولاوردی: بخشنامه تبعیض آمیز آموزش و پرورش را پیگیری می کنم. بخشنامه وزارت آموزش و پرورش درباره ضوابط استخدام معلمان در این وزارتخانه در چند روز گذشته واکنش‌های زیادی را در بین کاربران شبکه‌های مجازی به دنبال داشته است تا جایی که شهیندخت مولاوردی دستیار رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی طی یک پیام توئیتری، با تأیید بر تبعیض‌آمیز بودن این شیوه نامه اعلام کرده که این مسأله را پیگیری و نتیجه را اعلام خواهد کرد    (  خبرگزاری هرانا

وجود ۴هزار کلاس درس تخریبی و غیرایمن در هرمزگان . سرپرست نوسازی مدارس هرمزگان گفت: ۴هزار و ۲۵ کلاس درس هرمزگان تخریبی و غیر ایمن است. ظهر دوشنبه، نوید احمدی، سرپرست نوسازی مدارس هرمزگان، در مراسم افتتاح مدرسه ۱۲ کلاسه سورو که با حضور سید ضیا هاشمی سرپرست وزارت علوم و تحقیقات انجام شد، با بیان اینکه برای تخریب و نوسازی مدارس تخریبی و غیرمقاوم به ۲۸۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است، بیان داشت: شهرستان‌های بندرعباس، میناب و رودان بیشترین مدارس غیرمقاوم را دارند. (  به گزارش تارنگار حقوق بشردر ایران به نقل از مهر)

دو برابر شدن بودجه آموزش و پرورش رضایت خانواده‌ها را جلب نکرد . اسحاق جهانگیری – معاون اول رئیس جمهوری در آیین تودیع و معارفه وزرای آموزش و پرورش ضمن تبریک هفته دولت عنوان کرد: ویژگی‌های شخصی و انقلابی شهیدان رجایی و باهنر باعث شد تا الگو‌هایی برای جامعه باشند و افتخار آموزش و پرورش این است هر دو شخصیت‌ها از آموزش و پرورش بودند (به گزارش خبرنگاراجتماعی خبرگزاری تسنیم)

رئیس سازمان نوسازی، تجهیز و توسعه مدارس: هزار مدرسه خشت و گلی نیازمند بازسازی هستند.  محمدتقی نظرپور در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونین و مدیران کل آموزش وپرورش استان‌ها در ساختمان شهید رجایی، گفت: ح”دود ۵ هزار و ۷۰۰ پروژه نیمه تمام با ۲۶ هزار کلاس درس داریم که پیش بینی می‌شود برای مهر امسال، ۸۰۶ پروژه با ۴ هزار و ۱۸۵ کلاس درس، آماده بهره برداری شود”. (  خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا–)

وزیر آموزش و پرورش: مدرسه‌های کپری یک نقطه سیاه در آموزش و پرورش ما است خبرگزاری میزان- بطحایی وزیر آموزش و پرورش دولت دوازدهم با حضور در برنامه ذره‌بین رادیو تهران به سوالات مجری برنامه پاسخ داد

بطحایی وزیر آموزش و پرورش دولت دوازدهم با حضور در برنامه ذره‌بین رادیو تهران به سوالات مجری برنامه پاسخ داد که مهمترین محور‌های ارائه شده به شرح زیر است:*چون با محدودیت نیروی انسانی مواجه هستیم مجبوریم برخی کلاس‌های ابتدایی غیر استاندارد با بیش از 30 دانش آموز در کلاس داشته‌باشیم. *لازم است ساعت آموزش مدارس تغییر کند ولی با توجه به برخی محدودیت‌ها در حال حاضر امکانش وجود ندارد.(خبرگزاری میزان-)

13 دانش‌آموز مصدوم حادثه داراب امروز مرخص می‌شوند/ یک دانش‌آموز دیگر به شیراز منتقل می‌شود . محمود علی‌گو که اکنون در بیمارستان محل درمان دانش آموزان حادثه دیده واژگونی اتوبوس در داراب حضور دارد، ، به بیان آخرین وضعیت درمانی این دانش آموزان پرداخت و اظهار کرد: در مجموع ۳۴ نفر مصدوم داشتیم. وضعیت تمام مصدومان ثابت و عادی شده است و امروز 13 نفر مرخص می‌شوند. (  خبر گزاری ایسنا )

  • ۲۸۰هزار معلم یک روز هم دوره آموزشی نگذرانده‌اند” حمد عابدینی معاون شورای عالی آموزش و پرورش ایران می‌گوید در ۱۰ سال گذشته ۳۳۰ هزار معلم بدون ضابطه جذب شدند. از میان آنان ۲۸۰ هزار معلم بدون گذراندن حتی یک روز دوره‌ آموزشی استخدام شده‌اند. مسئولین آموزش و پرورش ایران از “تراژدی استخدام معلم در آموزش و پرورش” سخن می‌گویند. وضعیت آن قدر وخیم شده که احمد عابدینی معاون شورای عالی وزارت آموزش و پرورش طلب می‌کند که وزارتخانه آموزش و پرورش به “دغدغه ملی” تبدیل شود. ( دویچه وله )

ده هزار کلاس درس سیستان و بلوچستان نیازمند تخریب، بازسازی و مقاوم سازی. مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان گفت که از مجموع ۱۸ هزار و ۹۵۴ کلاس درس استان، ۱۰ هزار و ۵۲۸ کلاس درس نیازمند تخریب، بازسازی و مقاوم سازی است.  (  خبرگزاری هرانا –)

بعد از مرگ دخترم رضایتنامه می خواهند. پدر «شیوا مبینی» گفت: مسئولان بدون داشتن رضایتنامه از من دخترم را به اردو برده اند و حالا بعد از حادثه به دنبال گرفتن رضایتنامه از ما هستند.

جعفر مبینی پدر «شیوا» که دخترش در حادثه تصادف دانش آموزان هرمزگان فوت کرد،در مورد حواشی روزهای اخیر و صحت و سقم رضایتنامه ای که در فضای مجازی منتشر شده است، با بیان اینکه هیچ گونه رضایت نامه ای را برای حضور فرزندم در این دوره از اردوها امضا نکرده ام بیان داشت: نوشتن و امضاء کردن رضایت نامه منتشر شده در فضای مجازی از سوی من نبوده و امضای درج شده در زیر این رضایت نامه به هیچ وجه مربوط به من نیست. ( خبرنگار مهر)

قانون تحصیل اجباری در ایران اجرا نمی‌شود. معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ایران گفته است نهادهای قانونی و قضایی کشور که باید نقش بازدارنده داشته باشند تا قانون اجبار به تحصیل عملا اجرا شود، اقدام خاصی در این زمینه انجام نمی‌دهند.

رضوان حکیم‌زاده گفته است یک‌سری اقدامات تشویقی از سوی آموزش و پرورش وجود داشته اما با توجه به تنوع دلایل بازماندن کودکان از تحصیل، همه برخوردها باید هدف‌مند شود. ( خبرگزاری ایلنا)

ادامه تجمعات مربیان، اینار مقابل استانداری کرمانشاه.  در ادامه تجمعات مربیان پیش‌دبستانی در استانهای مختلف، روز گذشته مربیان پیش دبستانی استان کرمانشاه مقابل استانداری تجمع کردند. در برخی از استانها مانند خراسان و خوزستان، مربیان پیش‌دبستانی جذب آموزش و پرورش شدند ولی مربیان پیش دبستانیِ برخی استانها مانند گلستان و کرمانشاه  با این استدلال آموزش و پرورش که امکان جذب محدود است و بایستی ظرفیت ایجاد شود مواجه شده و فعلا همچنان بلاتکلیفند.     (خبرگزاری هرانا –)

تجهیزات لازم برای درمان دانش‌آموزان شین‌آبادی را نداریم؛ کمک‌های دولت متوقف شده‌است. خبرگزاری هرانا – سرپرست تیم درمانی دانش آموزان شین آبادی با بیان اینکه ادامه درمان این دانش‌آموزان در کشور پیگیری می‌شود، گفت که متاسفانه وعده‌های دولت و وزارت بهداشت برای تهیه تجهیزات برای درمان دانش‌آموزان شین‌آبادی هنوز عملی نشده‌است. (خبرگزاری هرانا –)

دولت بدنبال 140 هزاربازمانده از تحصیل دوره ابتدایی/نداشتن «سواد زندگی» علت اول «طلاق». وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به نتایج یک تحقیق گفت: مشخص شد علت اول طلاق، فقر و بیکاری نیست، بلکه نداشتن سواد زندگی و سواد ارتباطی است. فقر و بیکاری علت چهارم و «سواد جنسی» علت دوم یا سوم است. (خبرگزاری فارس–)

معاون امور ابتدایی آموزش و پرورش: ۵۰ درصد دختران در استان‌های مرزی از تحصیل باز می‌مانند. رضوان حکیم‌زاده، معاون امور ابتدایی آموزش و پرورش درباره عوامل بازماندن کودکان از تحصیل در مناطق کم برخوردار کشور گفت: “در برخی خانواده‌ها به خصوص در شهرهای کوچک کودکان بازوی کار خانواده محسوب می‌شوند، به طور مثال در فصل برداشت محصول این کودکان باید در کنار خانواده‌ها باشند که شاید انعطاف‌پذیری در زمان و مکان آموزش بتواند این مسئله را حل کند یا در برخی استان‌ها به دلیل تعصباتی که وجود دارد،‌ ممکن است دختران‌شان را به مدارس مختلط یا جایی که معلم خانم ندارد،‌ نفرستند”. (خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا–)

وزیر آموزش و پرورش: مدارس جذابیتی برای دانش آموز ندارد.   محمد بطحایی در جلسه هماهنگی استقبال از مهر با بیان اینکه امیدواریم با همکاری شهرداری تهران در موضوعات مختلف آموزشی به مدل‌های جدیدی برسیم که برای سایر استان‌ها قابل بهره‌برداری باشد، گفت: علی رغم همه تلاش‌ها، در حال حاضر آموزش و پرورش کشور ما از یک پدیده نامیمون رنج می‌برد و آن این است که دیوارهای مدارس ما بسیار بلند است.  (به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از شهرنوشت،)

نیمی از دختران استان‌های مرزی ایران’ ترک تحصیل می‌کنند‌. یک مقام آموزش و پرورش ایران می‌گوید نیمی از دخترانی که در استان‌های مرزی ایران زندگی می‌کنند، پس از مقطع ابتدایی، تحصیل را رها می‌کنند.رضوان حکیم‌زاده، معاون امور ابتدایی وزیر آموزش و پرورش، به خبرگزاری ایلنا گفته است: “در بسیاری از استان‌های مرزی، نرخ پوشش دانش‌آموزان دختر دوره متوسطه حدود ۵۰ درصد است، یعنی ۴۰ تا ۵۰ درصد دانش‌آموزان این مقطع در مدرسه حضور ندارند.”(خبرگزاری ایلنا)

۳۵هزار کلاس اولی محروم از تحصیل. آموزش – یک روز بعد از انتشار خبر بازماندن ۱۳۶هزار کودک از تحصیل در همشهری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأیید این آمار جزئیات بیشتری از آن اعلام کرد.علی ربیعی كه در همايش ملي سوادآموزي سخنراني مي‌كرد، با تأكيد بر اهميت سوادآموزي گفت: «‌درباره وضعيت افراد بازمانده از تحصيلی با دكتر فاني [وزير اسبق آموزش و پرورش] كار را شروع كرديم. چندي پيش در سفري به بوشهر، استاندار گفت فقط 8كودك كلاس‌اولي را پيدا نكرده‌اند كه به مدرسه برگردانند. 35هزار كلاس اولي بازمانده داريم. تا كلاس ششم اين آمار 140هزار بازمانده است كه نتوانسته‌ايم پيدايشان كنيم و به مدرسه برگردانيم كه شايد 50درصد آنها مهمانان افغاني باشند. براي افغانستاني‌ها تصويب كرديم آنهايي كه كارت اقامت ندارند بتوانند به مدرسه بروند.»(همشهری )

 مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان: بیشتر مدارس عشایری خوزستان در وضعیت خوبی نیستند. خبرگزاری هرانا – مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان گفت که بیشتر مدارس عشایری این استان از نظر نیروی انسانی، فضا و تجهیزات در وضعیت خوبی به سر نمی برند. به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر مورخ چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶، محمد تقی زاده در نشست شورای آموزش و پرورش استان خوزستان اظهار کرد: “از نظر تعداد دانش آموزان در کشور سوم هستیم و بیشتر مدارس عشایری ما از نظر نیروی انسانی، فضا و تجهیزات در وضعیت خوبی به سر نمی برند  (خبرگزاری هرانا –)

روپوش پسرانه و دخترانه نباید هیچ افزایش قیمتی داشته باشد/ برخی مدیران مدارس به دنبال منفعت مالی هستند. حبیب طهماسبی گفت: امسال نباید شاهد هیچگونه افزایش قیمت باشیم چون قیمت پارچه و اجرت دوخت ثابت مانده از طرف دیگر با وجود رکود حاکم بر بازار و بیکاری بسیاری از خیاطان حتی می‌شود با قیمت پایین تر نسبت به سال قبل روپوش‌های مدارس را تهیه کنند.  (خبر گزاری فارس )

اجرای طرح”دختران نجابت” در مدارس دخترانه شهرستان نظرآباد.  حمیدرضا عسگری مورودی مدیر کل اجتماعی فرهنگی استانداری البرز با اعلام این خبر، هدف از اجرای طرح«دختران نجابت»را توسعه عفاف و حجاب با استفاده از شیوه های جذاب ، مؤثر و کاربردی برشمرد و اظهار داشت: گسترش عفاف و حجاب در جامعه به شدت نیازمند گفتمان سازی متناسب با ارزش ها و نیازها و شرایط روز بوده و مسلماً با نسخه های دستوری و روش های مونولوگی نمی توان نابسامانی های فرهنگی را علاج کرد. . (به گزارش ایلنا در کرج )

وجود ۷۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل در سیستان و بلوچستان. خبرگزاری هرانا – مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان گفت که ۷۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل در استان وجود دارند که تلاش برای جذب آنان همچنان ادامه دارد. وی همچنین گفت “۵۴۳ کلاس درس کانکسی در سیستان و بلوچستان وجود دارد که در تلاش برای جایگزینی فضاهای مناسب به جای آنها هستیم  ( خبرگزاری هرانا).

اعتراض به تصمیم تبدیل یک مدرسه به پاسگاه. براساس خبرهای منتشر شده در استان خوزستان، قرار است یکی از مدرسه های قدیمی و وقفی شهر اهواز به نیروی انتظامی واگذار شده و تبدیل به پاسگاه شود. این مدرسه در انتظار تعیین بودجه برای بازسازی است اما خبرهایی درباره واگذاری آن برای تبدیل به پاسگاه منتشر شده و مقامات رسمی استان خوزستان نیز این موضوع را تایید کرده اند.در حالی که مردم می گویند این مدرسه در لیست بازسازی است و پس از بازسازی، می تواند دانش آموزان را ثبت نام کند.  ( عصر ایران )

 کلاس درس کودکان در روستای «شاهکول» بلوچستان.  شنبه اول مهر، نخستین روز سال تحصیلی در ایران آغاز میشود. کودکان ایرانی اما همه از امکانات یکسان برای تحصیل برخوردار نیستند. در حالی که کودکان و نوجوانان حاشیه نشینان در شهرهای بزرگ به دلیل فقر ناگزیرند ترک تحصیل کنند، در برخی روستاهای ایران، پدیده مدارس کپری و موقت و یا کلاسهای درس موقت همچنان خبرساز است.  ( رادیو زمانه  )

دانش آموزان باید با معارف دینی و اخلاق اسلامی آشنا شوند. قم – یکی از مراجع تقلید، دانش آموزان را امانتهای الهی در دست معلمان دانست و گفت: همه دانش آموزان باید با معارف دینی و قرآنی و اخلاق صحیح اسلامی آشنا شوند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاعرسانی دفتر آیت الله العظمی لطف الله صافی گلپایگانی، وزیر آموزش و پرورش به همراه جمعی از معاونان خود، با حضور در بیت این مرجع تقلید دیدار و گزارشی از برنامههای این وزارتخانه ارائه کرد.

( گزارش خبرگزاری مهر  )

بیماری های کودکان 

بچه‌های معلول درس نخوانند، بهتر است! روزنامه ایران در گزاشی از مشکلات دانش‌آموزان معلول و خانواده‌ها برای ثبت‌نام در مدارس نوشت: «نه خانم! مسئولیتش زیاد است، ما نمی‌توانیم بچه شما را ثبت‌نام کنیم.» این جمله برای آنها که فرزند معلول دارند، آشناست. یک مدرسه، 10 مدرسه باید بروند، به این در و آن در بزنند و آخر سر از آموزش و پرورش نامه بگیرند تا فرزندشان را جایی ثبت‌نام کنند. ثبت‌نام اما تازه اول راه است. می‌گویند نمی‌دانید روزهای مدرسه رفتن‌شان چه بر خانواده می‌گذرد.(  روزنامه ایران )

خانه کوچک معلولان ذهنی افتتاح می شود . معاون توانبخشی بهزیستی استان قزوین از راه اندازی اولین خانه کوچک برای معلولان ذهنی خفیف خبر داد. خبرنگاران جوان از قزوین؛ حسن حسامی گفت: این خانه کوچک با کسب مجوز از بهزیستی راه اندازی شده است و در آن بهفرزندان معلول ذهنی خفیف در رده سنی بالا و زیر ۱۴ سال مجهول الهویه، بی سرپرست یا فاقد سرپرست موثر، خدمات ارائه می‌شود. (  خبرنگاران جوان )

برخی دلایل ترس از مدرسه در کودکان . حسن سطوت ، با اشاره به نقش مثبت آموزش پیش دبستانی در زمینه کاهش ترس از مدرسه در کودکان گفت: با توجه به اینکه آموزش در مراکز پیش دبستانی بیشتر مبتنی بر بازی و ارتباط با گروه همسالان است و تکالیف آن چنان جدی وجود ندارد لذا حضور در این دوره علاوه بر تأثیرات مثبتی که در فرایند آموزش مدارس دارد در ترس از مدرسه نیز مؤثر است.  (  گفت‌وگو با ایسنا  )

۲ تا ۵ درصد کودکان ایرانی مبتلا به تنبلی چشم/ راه‌های درمان افراد مبتلا به چشم چپ. مسئول علمی بیستمین کنگره اپتومتری ایران با اشاره به اینکه براساس برخی از تحقیقات انجام شده در کشور ۲ تا ۵ درصد کودکان دچار تنبلی چشم هستند، گفت: انجام معاینه چشم در شش ماهگی کودک ضرورت دارد.  (  خبرگزاری دانشجو   )

«اضطراب جدایی» در کودکان و راه‌های کنترل آن. یک کارشناس ارشد روان شناسی با اشاره به علائم ابتلا به اختلال «اضطراب جدایی کودکان» گفت: چسبندگی کودک به والدین یا فردی که وابستگی عاطفی زیادی به او دارد، گریه کردن، مقاومت در برابر جدا شدن، شکایتهای جسمانی مانند تهوع، دل درد، سردرد و … در زمان جدا شدن از والدین از جمله این علائم هستند.  (  خبرگزاری ایسنا    )

سهم ۳۲ درصدی ژنتیک در ابتلا به اوتیسم/افزایش سهم عوامل‌اجتماعی در ابتلا به اوتیسم.  رئیس مرکز درمان و اختلالات اوتیسم با تأکید بر اینکه تاخیر در شروع رشد زبان در یک سالگی و بعد از آن، علامتی برای اوتیسم است، گفت:همچنین کودک مبتلا به این بیماری در دو سالگی به سمت فعالیت‌های انفرادی و تکراری می‌رود. برای تشخیص اوتیسم بهتر است کودکان را نزد روان شناسان و روانپزشکان اطفال ببریم، اما وجود یک یا دو علامت نباید موجب نگرانی خانواده ها شود.

(  خبرگزاری ایسنا   )

کودکی که توان نگه داشتن ماسک اکسیژن را ندارد. صبا کودک ۷ ساله رامیانی که بدون دستگاه اکسیژن نفس کشیدن برایش بسیار سخت است، چشم انتظار کمک خیران و مسئولان برای انجام پیوند ریه و قرنیه چشم است.

به گزارش تسنیم از رامیان، کودکی شاید شیرین‌ترین دوران زندگی یک انسان باشد، انسان محبت‎ها و خاطرات کودکی را هیچ‌گاه از ذهن خود فراموش نخواهد کرد. ( به گزارش تسنیم   )

 سالانه ۳هزار کودک مبتلا به سرطان در کشور متولد می‌شود.  رئیس انجمن خون و سرطان کودکان ایران با بیان اینکه سالانه ۳ هزار کودک مبتلا به سرطان در کشور متولد می‌شود، افزود “اگر بخواهیم به معالجه ۸۵ درصدی کودکان مبتلا به سرطان در کشور دست یابیم باید به لحاظ امکانات و سواد به روز باشیم ضمن اینکه نیازمند همکاری والدین نیز هستیم”. ( خبرگزاری هرانا)

کودکانی که سهمی از زندگی ندارند. تهران – ایرنا – کودکانی که هرگز روی ماسه های کنار دریا قدم نزده اند، هرگز غذایی در رستوران نخورده اند، هرگز در زندگی خود نیرنگ نزده اند، به کتاب علاقه ندارند و از کسی پول عاریه نگرفته اند ؛ سهم آنان از زندگی، تختی فلزی با حفاظ های آهنی است.( خبرگزاری – ایرنا –)

کودکان اوتیسم همچنان از “بیمه توانبخشی” محرومند.  این سند ماموریتی بسیار مهم برای تشخیص زودهنگام اختلال اوتیسم دارد، اما با این وجود حتی برنامه‌ای ملی نیز نتوانست علاقه‌ای در شورای عالی بیمه، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و همچنین مجلس شورای اسلامی برای بیمه کردن خدمات توانبخشی ایجاد کند و این طلسم کهنه را بشکند.  (  خبرگزاری ایسنا   )

چاقی خطرناک شکمی در ۲۱درصد دانش‌آموزان/ بهبود شاخص‌های بهداشت در مدارس.دکتر ایرج حریرچی در تشریح چالش‌های تغذیه‌ای و سلامت دانش آموزان گفت: متاسفانه با افزایش رفتارهای غربی در کشور شاخص‌های مصرف غذاهای پرچرب، پرشیرینی و پرنمک در میان دانش آموزان افزایش یافته است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ۱۵.۵ درصد دانش آموزان هر هفته و ۱۱.۵ درصد آنها هر روز فست فود میخورند، افزود: ۶۰ درصد دانش آموزان هر روز شیر مصرف نمیکنند و این در حالی است که سال گذشته ۴۰۰ میلیون واحد شیر در میان دانش آموزان توزیع شد.(  خبرگزاری ایسنا   )

بی هویتی کودکان

روایت پر پیچ و خم قتل دو شهروند در شهریار .  پسر جوان که مدعی است “از شکنجه های پدرش به ستوه آمده بود” وقتی فهمید پدرش افغانستانی است و سالها این موضوع را از او و مادرش پنهان نگه داشت و در نتیجه او و سایر برادران و خواهرانش نمی توانند شناسنامه و تابعیت اداشته باشند با همدستی دوستانش به گاوداری پدرش رفتند و دو جنایت را رقم زدند.  ( خبرگزاری هرانا)

بی‌شناسنامه ماندن کودکان چابهاری به دلیل فقر .   معاون رفاه وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت که یکی از مهمترین دلایل فقر کودکان بی‌شناسنامه، نه فقر مادی بلکه فقر حقوقی است. به گزارش وزارت کار تنها از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی ۵٠٠‌ هزار فرزند متولد شده است که بیش از ٢۵٠‌هزار نفر آن ها زیر ١٨‌سال و فاقد شناسنامه هستند.  ( خبرگزاری هرانا)

در کمیسیون لوایح دولت تصویب شد؛ صدور شناسنامه برای کودکان دارای مادرایرانی و پدر افغانستانی . معاون رفاه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تصویب صدور کارت هویت برای کودکان زنان ایرانی دارای همسر افغانستانی در کمسیون لوایح دولت خبر داد و گفت که “از هفته گذشته سرشماری زنان ایرانی دارای همسر افغانستانی را از استان قم آغاز کردیم و از هفته جاری این سرشماری در کل کشور انجام خواهد شد”. ( خبرگزاری انتخاب)

دادن شناسنامه به یک میلیون و ۱۰۰هزار کودک بی‌هویت، یعنی افزایش جمعیت و هزینه‌های دولت. ایلنا نوشت: سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به آخرین وضعیت لایحه «اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی» در دولت، بر تلاش مجلس برای ساماندهی حدود یک میلیون و یکصد هزار کودک فاقد شناسنامه تاکید کرد و با اشاره به برخی مشکلات تصویب این لایحه، گفت که بحران هویتی و مشکلات رفاهی از جمله معضلات پیش‌روی افراد است.( خبرگزاری ایلنا)

گزارشی از آخرین وضعیت لایحه اعطای تابعیت ایرانی ؛ انتظار یک میلیون و یکصد هزار کودک.  سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به آخرین وضعیت لایحه «اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی» در دولت، بر تلاش مجلس برای ساماندهی حدود یک میلیون و یکصد هزار کودک فاقد شناسنامه تاکید کرد و با اشاره به برخی مشکلات تصویب این لایحه، گفت که بحران هویتی و مشکلات رفاهی از جمله معضلات پیش‌روی افراد است. ( خبرگزاری هرانا)

از این پس همه کودکان “بدون مدارک هویتی” در ایران می‌توانند تحصیل کنند.خبرگزاری هرانا – معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش گفت که با دریافت کارت تحصیلی تمام کودکان بدون مدارک هویتی می‌توانند به تحصیل بپردازند.  ( خبرگزاری هرانا)

تعیین تکلیف فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در سیستان و بلوچستان. خبرگزاری هرانا – مسئول دبیرخانه کمیسیون فاقدان شناسنامه و مشکوک التابعین شورای تامین سیستان و بلوچستان گفت که وضعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در استان تعیین تکلیف می شود. آقای برازنده اظهار داشت “لایحه صدور کارت هویت، کارت سلامت، کارت تحصیلی و صدور شناسنامه برای فرزندان زنان ایرانی دارای همسر خارجی در کمیسیون لوایح دولت به تصویب رسید و این لایحه بزودی در دولت نیز تصویب خواهد شد”. ( خبرگزاری هرانا)

 حمایت از کودکان

شرایط واگذاری فرزندخوانده به «دختران مجرد» . مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور با بیان آنکه دختران مجرد بالای 30 سال می‌توانند متقاضی دریافت فرزندخواندگی از مراکز سازمان بهزیستی باشند گفت: بر اساس قانون این دختران در رتبه دوم اولویت اخذ فرزندخواندگی قرار دارند به طوریکه زوجین بدون فرزند در رتبه اول اولویت، دختران مجرد بالای 30 سال در رتبه دوم و زوجین دارای فرزند نیز در رتبه سوم اولویت قرار می‌گیرند. (  خبرگزاری ایسنا   )        

 

تصویب مجازات‌های سنگین برای مواردی از “کودک‌آزاری” در ایران. به نظر می‌رسد که پس از شش سال انتظار، تصویب لایحه حمایت از کودکان به آخرین مراحل خود نزدیک می‌شود. تصویب سه ماده دیگر از این لایحه در مجلس نشانگر مجازات‌هایی سنگین برای جرایم مرتبط با کودکان و نوجوانان است. کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی “لایحه حمایت از حقوق اطفال و نوجوانان”، مجازات‌های سنگینی را برای جرایم مرتبط با کودکان تصویب کرد. (  خبرگزاری ایران   )

توسعه «خانه‌های امن و سلامت»/ایجاد مراکز نگهداری از کودکان در خانه‌های امن. رئیس سازمان بهزیستی کشور از توسعه مراکز «خانه‌های امن» و «خانه‌های سلامت» در کشور خبر داد و اعلام کرد: استراتژی جدید بهزیستی آن است که در کنار خانه‌های امن، مراکز نگهداری از کودکان را نیز ایجاد کرده تا میان مادران و فرزندان فاصله‌ای ایجاد نشده و به کودکان آنها آسیب روحی وارد نشود   (  خبرگزاری ایسنا   )

مجازات آزار و اذیت کودکان مشخص شد . سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به تعیین تکلیف مجازات آزار واذیت کودکان گفت که مجرمانی که اقدام به خرید‌ و‌ فروش یا قاچاق اعضای بدن کودک کنند به مجازات حبس ۱۰ تا ۱۵ سال محکوم می‌شوند.  ( خبرگزاری هرانا

نبود افراد متخصص می‌تواند خلاقیت کودکان را نابود کند. کارشناس ارشد «ام بی ای» و دکترای مهندسی ذهن گفت: بر اساس یک نظریه نبود افراد متخصص در زمینه پرورش مهارت‌های خلاقیت به کودکان، خلاقیت کودکان آمریکایی را تا سوم ابتدایی به صفر می‌رساند، دوره تربیت مربی تخصصی کودک مشکل نداشتن خلاقیت توسط مربی و ناتوانی پرورش خلاقیت در کودکان را حل می‌کند.( خبرگزاری فارس)

آموزش محافظت از خود در برابر آزار جنسی به کودکان شیرازی. ؛ با حضور ۲۰۰ کودک شیرازی و والدین آن ها، کارگاه آموزشی محافظت از خود و پیشگیری از آزار جنسی برگزار شد.الهه نجفی کارشناس ناظر مرکز خدمات جامع سلامت یقطین گفت: با توجه به شیوع مشکلات روحی و روانی و مساله کودک آزاری در جامعه و برای مقابله با آن، ضروری است کودکان و والدین آموزش‌های لازم برای برخورد با این مشکل را فرا بگیرند.( باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز)

امنیت و هویت پیش‌نیاز شهر دوستدار کودک.  شهردار جديد تهران هم در نخستين روزهاي فعاليتش، از تبديل تهران به شهري انسان‌محور سخن گفت و آن را در رديف مهم‌ترين برنامه‌هاي كاري‌اش در مديريت شهري اعلام كرد و وعده داد چهره زمخت تهران را تغيير دهد. شهر دوستدار كودك يكي از مصوبات شوراي شهر تهران است كه در سال88 مصوب شده و در سال94 نيز با تصويب برنامه اجرايي سرعت بيشتري در اجرا گرفت. ( خبرگزاری قطره)

لایحه دفاع از کودکان در مجلس پیر می‌شود. : این روز‌ها بیش از پیش صدای زنگ خطر خشونت علیه کودکان بلند است. جامعه شناسان، آسیب شناسان اجتماعی، سازمان بهزیستی و فعالان حقوق کودکان همه وهمه به این موضوع تاکید دارند که در کشور ما روند کودک آزاری رو به افزایش است و این موضوع به جدیت جای نگرانی دارد.  ( خبرگزاری سلامت نیوز)

دبیر کمیسیون قضایی مجلس: لایحه حمایت از کودکان تا دو ماه آینده تصویب.  جلیل رحیمی دبیر کمیسیون قضایی مجلس گفت که در کمیسیون قضایی به طور ویژه در حال بررسی لایحه حمایت از کودکان هستیم و نهایتا تا دو ماه آینده به مرحله تصویب این لایحه خواهیم رسید.به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از برنا، جلیل رحیمی اعلام کرد: “در کمیسیون قضایی به طور ویژه در حال بررسی  لایحه حمایت از کودکان هستیم، نهایت تا دو ماه آینده به مرحله تصویب خواهیم رسید”. (خبرگزاری هرانا)

 راه اندازی سامانه «فرزندخواندگی»/ واگذاری فرزند به متقاضیان سه ماه زمان می برد. انوشیروان محسنی بندپی در حاشیه همایش منطقه ای بزرگداشت روز ملی خانواده که در محل مجتمع تلاش تهران برگزار شد؛در جمع خبرنگاران گفت: سامانه فرزندخواندگی امروز افتتاح شد. این طرح به صورت پایلوت در تهران انجام می شود و پس از گذراندن فاز آزمایشی به سرعت در سراسر کشور اجرایی خواهد شد.   (  خبرگزاری ایسنا   )

ارائه خدمات حمایتی به 68 کودک کار و خیابانی شناسایی شده در زنجان. زنجان –  مدیرکل بهزیستی استان زنجان از شناسایی 83 کودک کار و خیابانی در سطح این استان خبر داد و گفت: با توجه به آمار موجود در مرکز حمایتی آموزشی کودکان کار و خیابانی در استان از سال 94 تا 96 ، تعداد 68 نفر از این کودکان در این مرکز از خدمات حمایتی بهره مند شدند (  خبرگزاری ایرنا  )

سامانه فرزندخواندگی بهزیستی شرایط واگذاری کودک را آسان می کند. عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر ایجاد شرایط آسان برای واگذاری کودکان بی سرپرست به افراد متقاضی،گفت: بهزیستی به تنهایی توانایی شاسایی کودکان نیازمند حمایت را ندارد.  (  خبرگزاری صدا و سیما جمهوری اسلامی  )

جذب 18هزار دانش آموز بازمانده از تحصیل گلستان در انتظار رفع مشکلات. گرگان – ایرنا – مسئولان آموزش و پرورش گلستان از دستگاه های مرتبط خواستند که برای بازگشت حدود 18هزار کودک و نوجوان بازمانده از تحصیل به مدارس ، این اداره کل را یاری و حمایت کنند. ( ایرنا –)

کاهش زمان روند واگذاری کودکان به خانوادههای متقاضی «فرزندخواندگی» به ۳ ماه. مدیرکل بهزیستی استان تهران گفت: ۱۳۵۰ خانواده در استان تهران متقاضی فرزندخواندگی هستند این در حالیست که در یک سال گذشته ۵۵۱ کودک به خانوادههای متقاضی واگذار شده است. ( خبرگزاری خودمونی)

عدم شکایت از ازازدواج های زودهنگام/ جمع آوری،نقض حقوق کودک کاراست. به گزارش خبرنگار مهر مظفر الوندی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص طرح جمع آوری کودکان کار و خیابان که اخیرا از سوی برخی اعضای شورای شهر تهران انتقاداتی را به همراه داشت، گفت: کلمه «جمع آوری» نقض حقوق کودک است و  تجربیات متعددی از سالهای گذشته داشتیم که جواب نداد به همین دلیل باید از منشا تولید این پدیده شروع به کار کنیم و گرنه در خیایان هیچ اتفاقی نمی افتد چرا که  امروز جمع می کنند و فردا دوباره همین رویه است.   ( خبرگزاری مهر)

نامه فعالان حقوق کودک در اعتراض به «جمعآوری کودکان کار و خیابانی».  در این نامه که رونوشتی از آن نیز در اختیار ایسنا قرار گرفته، آمده است: «بیش از 300 نفر از اساتید دانشگاه ها، پژوهشگران، مددکاران اجتماعی، وکلا و حقوق دانان، روزنامه نگاران فعالان حقوق کودکان، و فعالان مدنی طی نامه سرگشادهای به مشاور رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی، ریاست سازمان بهزیستی کل کشور، ریاست شورای شهر و شهردار تهران توقف “طرح جمع آوری کودکان کار و خیابان” را برای همیشه خواستار شده اند.  (  خبرگزاری ایسنا   )

نشانه های کودک آزاری را جدی بگیرید/ اقوام نزدیک در صدر متجاوزان جنسی به کودکان هستند. دبیر اجرایی سی و چهارمین کنگره سالیانه انجمن علمی روانپزشکان ایران با اشاره به نشانه های کودک آزاری، گفت: کودکان معلول یا عقبمانده ذهنی سه برابر بیشتر از سایر کودکان در معرض آسیبهای کودک آزاری قرار دارند.   (  خبرگزاری انا  )

سال تحصیلی کودکان کار، کنار جایخالی آنها که جمعآوری شدند. فهیمه حسن میری: مدرسه كودكان كار خاوران، جایی كه مروه، حسین، سیاهمو، سونیتا، شمایل، زینب و خیلی های دیگر، میآیند كه چند ساعت درس بخوانند و بعد از آن بروند كار كنند، امسال با حضور هانیه توسلی همراه بود، حامي پویش «بدسرپرست تنهاتر است». اين بازیگر در حمایت از تحصیل كودكان كار و تحصيل كودكان افغان و در مخالفت با كار كودكان، آمده بود تا با به صدا درآوردن زنگ شروع سال تحصیلی، به آنها این امید را بدهد كه دیده میشوند، كه مهم هستند و سلامت و تحصیل و شادیشان، اهمیت زیادی دارد.  (  خبرگزاری تی نیوز  )

خودکشی کودکان

دو دختر ۱۵ساله با هم از کوه پایین پریدند و خودکشی کردند. بنا‌ به گزارشهای دریافتی عصر روز سه‌شنبه ۷شهریور ۹۶ دو دختر ١۵ساله در یک اقدام هماهنگ شده به بالای کوه رفته و با پرتاب خود به پایین دست به خودکشی زدند. آنها از تپه‌های شهرستان ملکشاهی از توابع استان ایلام خود را به پایین پرتاب کردند.

یکی از این دختران در دم جان می‌سپارد و دیگری نیز به‌شدت زخمی می‌شود که حال وی وخیم گزارش شده است. (عصر روز )

                سقط جنین

آخرین وضعیت سقط‌جنین در ایران/ ۳ استان کشور در صدر آمار. هر ساله تعدادی از متقاضیان سقط درمانی جنین به مراکز پزشکی قانونی در کشور مراجعه می‌کنند که ضمن بررسی شرایط و مدارک پزشکی برای تعدادی از آنان مجوز سقط صادر می‌شود و در این میان استان‌های تهران، خراسان رضوی و خوزستان بیشترین آمار متقاضیان سقط جنین درمانی را در سال گذشته داشته‌اند.  (خبر گزاری ایلنا )

فروش کودکان       

ورود مسوولان به بحث «خرید و فروش کودکان» در پی فعالیت انجمن‌های غیردولتی زنان.  مدیر مرکز گذری کاهش آسیب خانه خورشید، با بیان اینکه همزمان با رشد آسیب‌های اجتماعی، وظیفه سازمان‌های غیردولتی زنان برای مهار آن سنگین‌تر شده است گفت: یکی از مسائلی که همواره موجب نگرانی دولت‌ها و حکومت بوده، زنانه شدن فقر و اعتیاد است. نابسامانی اقتصادی و رشد حاشیه‌نشینی زمینه‌ساز آسیب‌هایی در کانون خانواده و زنان در معرض آسیب‌های مختلفی قرار داده است. (خبر گزاری تفریح وار )

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس هشدار داد؛ فروش نوزاد در بین مادران باردار.  رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با تأکید بر رفع خلأهای قانونی لایحه حمایت از حقوق کودکان گفت که در بین مادران معتاد موارد اندکی وجود دارد که به دلیل نیاز مقطعی ناشی از سوء مصرف مواد مخدر ممکن است به قصد فروش نوزاد خود، باردار شوند. (خبرگزاری هرانا)

کودک ازاری

آخرین وضعیت پرونده کودک آزاری سیرجان؛ بازداشت مادر و انتقال کودک به شیرخوارگاه .    رئیس اورژانس اجتماعی کشور آخرین وضعیت کودک آزاری در سیرجان استان کرمان را تشریح کرد و گفت که کودک ۱۵ ماهه که چندی پیش در شهر سیرجان مورد کودک آزاری قرار گرفته بود، به یکی از شیرخوارگاه‌های شهر کرمان منتقل شد. (خبرگزاری هرانا)

شیوع کودک‌آزاری در حاشیه شهرها در روزی که زهرا رحیمی، مدیرعامل جمعیت خیریه امام علی از مشاهده روزانه حداقل یک یا دو مورد «کودک‌آزاری» درحاشیه شهرها خبر داد، در کرمانشاه مادری به اتهام آزار کودک ۱۰ ساله‌اش بازداشت شد. (رادیو  زمانه)

اعتراض خانواده «ستایش قریشی» به نتیجه کارشناسی بخشی از پرونده . وکیل‌مدافع خانواده «ستایش» از اعتراض این خانواده به نتیجه کارشناسی تعیین ارش البکاره و مهرالمثل خبر داد.

عسگر قاسمی آقباش وکیل مدافع اولیای دم «ستایش» در گفت‌و گو با ایسنا گفت: خانواده ستایش چهارشنبه هفته گذشته – یکم شهریور ماه – به نتیجه کارشناسی در خصوص بخشی از پرونده که مربوط به تعیین ارش‌البکاره و مهرالمثل بود، اعتراض کردند. (  خبرگزاری ایسنا   )

رییس دادگستری ساوه: صدور کیفرخواست برای قاتل تبسم.  خبرگزاری هرانا – رییس دادگستری ساوه از صدور کیفرخواست برای قاتل تبسم خبر داد و گفت که در خصوص پرونده کودک‌آزاری اخیر در ساوه که منتهی به قتل شد، پس از تشکیل پرونده در دادسرای ساوه با نظارت مستقیم دادستان کیفرخواست برای قاتل صادر و پس از طی مقدمات قانونی به دادگاه ارسال شده است. (خبرگزاری هرانا)

پریای ۵ ساله فوت کرد؛ باردیگر تجاوز قربانی گرفت.  رئیس اورژانس اجتماعی کشور گفت که متأسفانه پریای ۵ساله دختر بچه ساوه‌ای که دو روز پیش بر اثر تعرض دچار ضربه مغزی شده و به کما رفته بود امروز فوت کرد.به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فارس، حسین اسدبیگی گفت: “شنبه (۷ مرداد ماه) گزارشی به اورژانس اجتماعی ارسال شد مبنی بر اینکه یک کودک ۵ ساله‌ای در ساوه دچار ضربه مغزی شده و به کما رفته است”.وی ادامه داد: “پس از اعزام کارشناسان اورژانس اجتماعی و بررسی‌های لازم احتمال آزار جنسی و تجاوز به این کودک وجود داشته اما تا این لحظه پزشکی قانونی آن را تأیید نکرده است”.(خبرگزاری هرانا)

ادعای تجاوز به دختران کم‌توان ذهنی در مراکز نگهداری بهزیستی. خبرگزاری «مهر» از تجاوز یک کارمند تأسیسات در یک مرکز نگهداری بهزیستی به دختران کم‌توان ذهنی و جسمی پرده برداشته است. این مرکز نگهداری از کم‌توانان ذهنی چند سال متوالی به عنوان بهترین مرکز بهزیستی معرفی شده است. این گزارش به موارد تعرض جنسی در دیگر مراکز نگهداری نیز اشاره می‌کند.  (خبرگزاری مهر)

گزارشی از بی توجهی نسبت به تجاوز به تعدادی از دختران در پرورشگاهها.– پرورشگاه قرار بوده پناهگاهی باشد برای کودکانی که خانواده آن‌ها را نپذیرفته یا به پای خود از آزار نزدیکان گریخته‌اند تا در فضایی امن بزرگ شوند اما بزرگ شدن پایان تلخی زندگی همه آنها نیست. گزارش پیش رو به بررسی چندین مورد تجاوز و تعرض جنسی به کودکان در پرورشگاهها و آینده نامعلوم کودکانی که در این محیط رشد می کنند پرداخته است. (خبرگزاری هرانا)

وقتی کودک آزاری جای مهر مادری را می گیرد؛ سارینا همچنان در کما. خبرگزاری هرانا – مدیر بیمارستان محمد کرمانشاهی استان کرمانشاه گفت “سارینا دختر هشت ساله که از سوی مادر معتادش مورد ضرب و جرح قرار گرفته بود همچنان در کماست”.  (خبرگزاری هرانا)

بر اساس آمار رسمی روزانه ۲ کودک آزاری در استان خراسان رضوی ثبت می شودبه گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خراسان، آثار جراحت روی بدنش به وضوح دیده می شود و بخش هایی از آن  چنان سیاه و کبود شده که انگار کسی به عمد آن را سوزانده .از شدت درد نمی تواند بنشیند .مدتی می گذرد زخم ها عمیق تر می شود مادر مجبور می شود به دلیل  شدت جراحت ها نوید را به بیمارستان ببرد .خواهر نوید که مدت هاست از این خانه رفته، متوجه وضعیت نامناسب نوید می شود و حس می کند این همه جراحت اتفاقی نیست حدس می زند پای نا پدری نوید در میان است (خبرگزاری هرانا)

معاون اجتماعی بهزیستی استان تهران: کودک‌آزاری؛ بیشترین علت تماس با اورژانس اجتماعی. خبرگزاری هرانا – معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران گفت که بیشترین علت تماس با اورژانس اجتماعی کودک‌آزاری و کمترین مورد مربوط به اختلال هویت جنسی است.به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فارس، احمد خاکی گفت: “تنها راه کنترل و مهار آسیب‌های اجتماعی افزایش تعامل با سازمان‌های مردم نهاد است”.(خبرگزاری هرانا)

 افزایش شناسایی موارد کودک‌آزاری/ کودک‌آزاری نیاز به شاکی خصوصی ندارد.  معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان آنکه سال گذشته ۱۳ هزار مورد کودک آزاری به اورژانس اجتماعی گزارش شده که وقوع کودک آزاری در حدود نیمی از آنها تایید شده است؛گفت: معتقدم امروزه میزان شناسایی کودک آزاری در کشور روز به روز در حال افزایش است؛ هر چند شیوع آن تغییری پیدا نکرده و شواهدی مبنی بر شیوع آن در کشور نداریم (  خبرگزاری ایسنا   )

ابوالفضل قربانی جنایت هولناک جوان کبوترباز. به گزارش همشهری، پس از آتنا، بنيتا و تبسم، در تازه‌ترين حادثه تلخ و غم‌انگيز پسربچه‌اي 11ساله در جنوب پايتخت قرباني نقشه شوم جوان كبوترباز شد. عامل جنايت كه به گفته خانواده مقتول «كسي باورش نمي‌شد وي قاتل ابوالفضل باشد» به بهانه نشان دادن كبوتر قرباني خود را به پشت‌بام خانه‌شان كشاند و بي‌رحمانه او را به قتل رساند اما 5روز بعد، راز هولناك او فاش شد.  (  خبرگزاری همشهری )

. چند رسانه‌ای> فیلم – تراژدی اتفاقات تلخ و هولناکی که قربانی آنها کودکان هستند تمامی ندارد. پس از آتنا، بنیتا و تبسم، در تازه‌ترین حادثه تلخ و غم‌انگیز، ابوالفضل، پسربچه‌ای ۱۱ ساله در جنوب پایتخت با ۵۰ ضربه چاقو قربانی نقشه شوم جوان کبوترباز شد. (  خبراونلاین )

دخترک 4 ساله و ماجرای زندگی‌اش در پمپ بنزین. نگار دخترک 4 ساله ای است که پس از اذیت و آزار توسط ناپدری از خانه بیرون انداخته شد و بیش از 3 شبانه روز را در کنار یک پمپ بنزین زندگی کرده است.

به گزارش مهرخانه، به نقل از فارس، آینده نامعلوم نگار، گمشده در دنیای تاریک مادر معتاد است.

خیلی وقت است که برق زرورق، سوی چشمانش را برده و جز طعم تلخ نئشگی هیچ چیز را نمی فهمد؛ حتی گریه های گاه و بیگاه دختر 4 ساله اش را که سایه پدر را در حجم سنگین خماری گم کرده است و جسم نحیفش، اسیر کتک های ناپدری   (به گزارش مهرخانه، به نقل از فارس)

کودکان کار             

آب‌فروشان کوچک گورستان/ روایتی از کودکانی که از آب، نان در می‌آورند.  روزنامه شهروند نوشت: بالای سر هر قبر، کودکی ایستاده. آب آورده‌اند‌. با دست‌های کوچک، با آستین‌های خیس و کودکانه آواز آب را می‌خوانند: «سو…سو…سو…». گورستان در ظهر تابستان تب کرده و زیر سایه گورکن‌ها، کودکان ایستاده‌اند به تماشا. آن طرف سیاه‌پوشان داغدار جنازه بر دوش، آه می‌کشند و این طرف بچه‌های کوچک کوله بر دوش دبه‌های آب را. (به گزارش روزنامه شهروند )

ساماندهی کودکان کار بدون برخوردهای ریشه ای ممکن نیست/انهدام شبکه های توزیع کودکان کار در دستور کار بهزیستی . بهمن طاهرخانی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص اقدامات بهزیستی برای ساماندهی کودکان کار،گفت: متولی اصلی دربحث جمع آوری کودکان کار سازمان بهزیستی است، اما این موضوع به آن معنا نیست که سایر دستگاه ها و نهادهای دولتی مرتبط با این بحث مانند وزارت کار و کمیته مداد نقشی درساماندهی و کمک به تعیین معیشت کودکان کار ندارند، بنابراین بدون هم افزایی نمی توان اقدامی دراین خصوص انجام داد. (خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،)

شناسایی 680 کودک زباله‌گرد در 10 استان/ 40 درصد این کودکان نان‌آور خانواده هستند. گزارش  مازیارفر، عضو جمعیت امداد دانشجویی امام علی (ع) در اولین نشست کارگروه بررسی وضعیت زباله گردی کودکان با اشاره به نتایج پژوهشی که در 10 استان کشور انجام شد، گفت: در این پژوهش همزمان 685 کودک شناسایی شدند که بیشتر ملیت آنها ایرانی، افغانستانی و پاکستانی بود. (  خبرگزاری ایسنا   )

کودک کاری که در حادثه کوره‌پزخانه وایقان مجروح شده بود، جان باخت. خبرگزاری هرانا – روز گذشته سوزان عمری، کودک کار چهارده ساله که در حادثه انفجار کوره‌پزخانه وایقان دچار سوختگی شدید شده بود، دربیمارستان جان باخت)

 روز (دوازدهم شهریور) «سوزان عمری» کودک کار چهارده ساله که در حادثه انفجار کوره‌پزخانه وایقان دچار سوختگی شدید شده بود، دربیمارستان جان باخت.این کودک کار حدود چهار روز در بیمارستان بستری بود اما به دلیل شدت جراحات، پزشکان نتوانستند او را نجات دهند و در نهایت جان خود را از دست داد.(خبرگزاری هرانابه نقل از ایلنا )

کودک چوپان‌هایی که برای نگهداری از گله معتاد شده‌اند. شهروند نوشت: «عیلرضا» کودک چوپانی که دوره سم‌زدایی را می‌گذراند: صاحب‌کارم روزی ٣بار به همه چوپان‌ها شیشه می‌داد تا موقع گوسفندچرانی خوابمان نبرد و مراقب گله باشیم. علیرضای ١٥ساله، چوپان است، حالا از ٣٠روز پیش که روی تخت بخش روان یکی از بیمارستان‌های شرق تهران دراز کشیده، دیگر خودش را چوپان نمی‌داند.  (خبرگزاری شهروند )

حال شهلا، کارگر کوره‌پزخانه وایقان، وخیم است. شهلا، کارگر ۳۲ ساله کوره‌پزخانه وایقان که روز هفتم شهریور همراه سه کودک کار دچار سوختگی شد در وضعیت وخیمی به سر می‌برد. او با ۶٨‌درصد سوختگی در بیمارستان سینای تبریز بستری است. سوزان، ١۵ساله، یکی دیگر از مصدومان آن حادثه روز یکشنبه گذشته در اثر شدت جراحات فوت کرد. (رادیو زمانه )

تسخیر چهار‌راه‌ها با ۷۰ هزار کودک‌کار.  معاون اجتماعی سازمان بهزیستی از شناسایی ۷۰ هزار کودک کار و خیابانی در کشور خبر می‌دهد. برخی دستگاه‌های مسئول جمع‌آوری همچون شهرداری، سازمان بهزیستی و حتی نیروی انتظامی بعضاً به دلایل نامشخص این افراد را جمع‌آوری نکرده و فقط از خیابانی به خیابان دیگر کوچ اجباری می‌دهند، هر چند این کودکان به دلیل برخوردهای ظاهری دیگر از حضور مأموران ترسی ندارند در یک چرخه معیوب به معابر شهری باز می‌گردند.  (خبرگزاری هرانا)

بررسی ویژه به‌کارگیری کودکان زباله‌گرد در شورای شهر تهران. اهید خداکرمی به خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) گفته کودکان زباله‌گرد در تمامی سطوح حضور دارند: «باید منشأ سازماندهی کودکان در محل‌های دپوی زباله و … مشخص شود تا متوجه شویم کجا و یا چه کسانی آنها را به کار می‌گیرند.» عضو کمیسیون سلامت شورای شهر تهران می‌گوید این شورا مسئله کودکان زباله‌گرد را به صورت ویژه بررسی می‌کند. چند پیش به‌کارگیری کودکان کار از سوی پیمانکاران طرف قرارداد با سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران خبرساز شده بود. (خبرگزاری ایسنا   )

بررسی مشکل کودکان «زباله گرد» در شورای شهر عضو کمیسیون سلامت شورای شهر تهران از بررسی ویژه مشکلات کودکان زباله گرد خبر داد. ناهید خداکرمی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به فعالیت کودکان زباله گرد در معابر شهر تهران، گفت: زباله گردی کودکان را می‌توان یکی از معضلات و بیماری‌های مزمن شهری دانست که بسیار دردآور است.(خبرگزاری ایسنا   )

شناسایی 57 کودک کار در استان مرکزی. عبدالکریم یادگاری روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این کودکان اغلب بی سرپرست و یا بدسرپرست هستند که به دلیل فقر مالی، سختی شرایط زندگی و یا اعتیاد والدین در مشاغل کاذب اشتغال به کار دارند.

وی اظهار کرد: 54 نفر از کودکان کار شناسایی شده استان پسر و سه نفر دختر هستند که در مشاغلی نظیر دست فروشی، شستن ماشین، گل فروشی، کارگر در کوره پزی و پادویی فعالیت دارند.(خبرگزاری ایرنا   )

خاک خوردن لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان در مجلس؛ زندگی ناامن کودکان بدسرپرست. خبرگزاری هرانا – چند هفته پیش بود که خبر رها کردن کودک ۴ساله در یکی از پارک‌های جنوب تهران به وسیله خانواده‌اش در شبکه‌های اجتماعی پخش شد. داستان از این قرار است که مادر و پدر علیرضا بعد از این‌که متوجه می‌شوند از نگهداری فرزند ۴ساله خود برنمی‌آیند، تصمیم می‌گیرند او را در یکی از پارک‌ها رها کنند. علیرضا ۴ روز به تنهایی در پارک زندگی می‌کند و در طول این مدت با خوراکی که از مردم می‌گرفته خودش را سیر می‌کرده و شب هم در پارک می‌خوابیده. ماموران پارک بعد از این‌که متوجه می‌شوند که این کودک در پارک رها شده به نیروی انتظامی اطلاع می‌دهند و ماموران نیروی انتظامی یک مددکار را از موسسه خیریه مهرآفرین به پارک می‌فرستند و مددکار بعد از پیدا کردن خانواده کودک او را دوباره به خانه خودش می‌فرستد.  (خبرگزاری هرانا)

اعتراض یک نماینده به روال جدید بازداشت کودکان کار.  یک عضو مجمع نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به پیگیری‌های خود درباره بازداشت کودکان کار گفت که روال جدید سازمان بهزیستی مبنی بر دستگیری کودکان کار، مشکلی را حل نمی‌کند و نمایندگان تهران موضوع را پیگیری می‌کنند.  (خبرگزاری هرانا)

جمع‌آوری 300 کودک کار و متکدی در یک هفته. عضو هیات رییسه شورای شهر تهران از روند جمع آوری و جذب کودکان کار و متکدی خبر داد و گفت: 16 ون شهرداری تهران عملیات جذب کودکان کار و متکدی را در این یک هفته در دستور کار دارد و قرار شد از هر تشکل غیردولتی یک نفر با مددکار شهرداری همراهی کند تا براساس آخرین استانداردهای مددکاری، کودکان جذب شوند. (خبرگزاری ایسنا   )

واکنش‌ شهرداری به طرح جمع‌آوری کودکان‌ کار: هربار خواستیم کار درستی انجام دهیم، ریشه کار را زدند. ایسنا نوشت: مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با رد ادعای بگیر و ببند و ضرب و شتم کودکان متکدی و کار در قالب طرح ساماندهی گفت: هر بار که تمامی ارگان‌های مسئول با هم هماهنگ شدند و خواستند کار درستی انجام دهند، عده ای احساساتی شدند و تلاش کردند تا ریشه کار را بزنند. اما من روستایی را می شناسم که تمام ساکنان آن برای تکدی گری به تهران مهاجرت کردند، به طوری که این روستا در حال حاضر خالی از سکنه است.  (خبرگزاری ایسنا )

خطر کوچ کودکان کار از خیابان ها به کارگاه های زیرزمینی. یک کارشناس حوزه آسیب های اجتماعی گفت: با طرح ساماندهی کودکان کار و جمع آوری آنها از سطح خیابان زمینه کوچ این کودکان به کارگاه های زمینی را فراهم کرده ایم.

حسین مهاجر در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به طرح جمع آوری کودکان کار که از نیمه شهریور در سطح تهران اجرایی شده است، گفت: برخورد سلبی و قهری با موضوعات آسیب های اجتماعی و معضلات اجتماعی منسوخ شده و شکست خورده است.(خبرگزاری مهر  )

بیانیه «شهر دیگر» در اعتراض به دستگیری کودکان کار و خیابان. خبرگزاری هرانا – طی هفته گذشته دستکم ۳۰۰ کودک با عنوان کودکان «کار و متکدی» توسط ونهای شهرداری در تهران دستگیر شده و به مراکز نگهداری یاسر، بعثت، شهدا و دو مرکز قرنطینه فرستاده شدهاند. به گزارش خبرگزاری هرانا، شهر دیگر که کمپینی شهریست برای دخالت تهراننشینان در امورات آن نسبت به بازداشت پرتعداد کودکان کار واکنش نشان داده و خواستار توقف این طرح شده است.

تنور داغ فقر در کوره های آجرپزی؛ اوج محرومیت زیر گوش پایتخت. خبرگزاری هرانا – «گِل» بازی، تفریح اجباری کودکان کار در کوره پزخانه ها، برای امرار معاش و نان در آوردن شده است، محرومیتی که علیرغم اینکه در نزدیکی پایتخت روی داده اما دیده نمی شود. به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، از زمانی که به یاد دارند، در کوره های آجرپزی کار می کنند، کار زمان نمی شناسد به خصوص تابستان اوج گرما و ساخت و سازهای ساختمانی هم زمان می شود و آن ها مجبورند در برابر شلاق های سوزان خورشید، بادهای داغ و گرمای غیر قابل وصف تابستان تهران، کار کنند.(خبرگزاری هرانا)

قصه یاسمن؛ دختر انار فروش. یاسمن هنوز 9 سالش هم نشده و اگر تمام آفتابسوختگیها و محرومیتش را کنار بزنی و نادیده بگیری، خیلی زیباست. با چشمهای درشت و روشن. یاسمن دیگر عادت کرده است هر روز صبح همراه پدرش دل به جاده بزند و انارفروشی کند. میگوید مادرش هم  رفته پیش خدا. دستهایش پینه بسته و پر از زخمهایی که یادگار کار سخت است، آن هم در روزهای گرم تابستان. با همین دستهای کوچک جعبه های انار را جا به جا میکند، با همین نگاه پخته و صبور (خبرگزاری ایسنا )

 با نگاه تهدیدمحور به کودکانکار مخالفیم/ تکرار طرحهای ارزیابی نشده کمکی به کودکان نمیکند. به گزارش ایسنا، حدود دوهفته پس از آغاز این طرح، روزبه کردونی -مدیرکل دفتر آسیبهای اجتماعی وزارت رفاه- به همراه  چهار تن از نمایندگان سازمانهای مردم نهاد فعال در حوزه کودکان کار و خیابان و نمایندگانی از بهزیستی، روز جمعه از مرکز  یاسر که کودکان مشمول طرح به آن منتقل شدهاند، بازدید کرد. در این بازدید، اعضا ضمن صحبت با این کودکان،در جریان مشکلات آنها قرار گرفتند . (خبرگزاری ایسنا )

5درصد کودکان کار با باندها همکاری دارند/برخی دلال آسیبهای اجتماعی هستند. بنابر اظهارات معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، بیش از ۷۰ درصد کودکان کار و خیابان تهران غیرایرانی هستند این در حالیست که 4 تا 5 درصد کودکان کار با باندها همکاری دارند. حبیبالله مسعودی فرید در گفتوگو با ایسنا، در خصوص کودکان کار و خیابان گفت: بیش از ۷۰ درصد کودکان کار و خیابان تهران غیرایرانی هستند لذا با توجه به این امر، سوال من آن است که در کجای دنیا میبینیم اتباع اینچنین آزادانه به کار غیرقانونی در سطح معابر اقدام کنند؟.(خبرگزاری ایسنا )